احمد خامسان روز چهارشنبه به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خراسان جنوبی افزود: رسانه امروز در همه عرصه‌ها تاثیرگذار است.

وی گفت: بخشی از تامین بودجه طرح توازن دانشگاه بیرجند را مرهون پوشش این موضوع در رسانه‌های استان می دانم و اگر پوشش رسانه ای نبود قطعا این موضوع برای استان به نتیجه نمی‌رسید.

وی یادآور شد: تنها ۷۷ درصد از بودجه مروبط به دانشگاه قرار است اختصاص یابد که اگر این مبلغ هم تخصیص یابد مطلوب است و به احتمال زیاد همه این اعتبار تخصیص پیدا نکند.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در حوزه تغذیه دانشجویی هزینه می شود و این اعتبار ۱۱ درصد بودجه دانشگاه است.

وی افزود: ۲۲ درصد از سهم دانشگاه به دلیل بحث تعدیل پرداخت نمی شود و ۶۶ درصد اعتبار دانشگاه هم که صرف پرداخت حقوق و مسائل جاری است.

خامسان گفت: تلاش کردیم کمترین میزان مشکل و بحران در دانشگاه باشد و حتی حقوق اساتید حق‌التدریس را در ترم جاری به طور کامل پرداخت کردیم و بعضی دانشگاه‌ها در این حوزه سه یا چهار ترم عقب ماندگی دارند.

وی بیان کرد: انتظارات تا حدودی در مورد غذای دانشجویی بالا رفته است و این که گفته شود صبحانه، نهار و شام از طریق یک منوی غذایی توسط دانشجو انتخاب شود، منطقی نیست.

استاد روانشناسی دانشگاه با اشاره به اینکه در خارج کشور تحصیل کرده است افزود: حتی چنین مواردی در دانشگاه های خارجی نیز وجود ندارد.

وی اظهار داشت: متاسفانه سیستم پوپولیستی که خودمان در مملکت جلو بردیم موجب ایجاد بعضی از خواسته‌های غیرمنطقی شده و همیشه فکر می‌کنیم باید از شرایط ناراضی باشیم که این اشتباه است.

وی گفت: این که فردی تصور کند با گرفتن مدرک کارشناسی باید دولت برایش یک کار ثابت ایجاد کند تصوری اشتباه است و دانشجو باید به دنبال کسب مهارت باشد.

خامسان تخریب اعتماد عمومی در جامعه را یک زنگ خطر دانست و افزود: مسئولان وزارت علوم که سال قبل به بیرجند آمدند را برای صرف غذا به سلف دانشجویی بردم و بعضی از دانشجویان می‌گفتند مسئولان سلف سرویس از آمدن شما خبر داشتند و به همین دلیل شرایط سلف مطلوب بود و با وجود اینکه به آنها گفتیم ما سرزده آمدیم اما قبول نکردند شاید به این دلیل که اعتماد در جامعه تخریب شده است.

وی افزود: برای بهبود اعتماد عمومی باید از خودمان شروع کنیم تا اعتماد از دست رفته را با همت زیاد التیام دهیم.

وی آموزش و دانشگاه را یکی از ظرفیت‌ها و نقاط قوت خراسان جنوبی برشمرد و گفت: اگر دانشگاه از بیرجند گرفته شود چیزی از این منطقه نمی ماند و برای تقویت دانشگاه باید همه دستگاه‌ها به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

۱۷ مرداد سالروز شهادت «محمود صارمی» خبرنگار شهید ایرنا در مزار شریف افغانستان، روز خبرنگار نام دارد.

۷۵۵۹*۳۰۲۸