سیدضیا هاشمی روز دوشنبه در دیدار با چانگ خوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران، با اشاره به آغاز فعالیت سایت ایرنا به زبان چینی، اظهار امیدواری کرد این رویداد نقطه عطفی در همکاری های رسانه ای دوکشور باشد.

هاشمی با اشاره به تبادل هیات های رسانه ای بین ایران و چین، گفت: خوشحالیم که روابط و تعامل رسانه ای گسترده با چین داریم و آغاز فعالیت سایت چینی ایرنا، می تواند فصلی تازه در توسعه این همکاری ها باشد.

مدیرعامل ایرنا با اشاره به پیشرفت رسانه های چین از جمله خبرگزاری شینهوا در حوزه فناوری های نوین به ویژه هوش مصنوعی گفت ایرنا علاقمند به بهره گیری از تجارب و توانمندی های رسانه های چین است.

وی با بیان اینکه گفت و گوهایی فراتر از همکاری های رسانه ای با مسئولان و مقامات مختلف رسانه ای چین داشته است، اظهار داشت: درباره جامعه ایران و واقعیت های آن گفت و گوهای زیادی با همکاران و دوستان چینی داشته ایم و اگرچه رسانه های چین شناخت خوبی نسبت به تحولات خاورمیانه دارند، اما ضرورت دارد آگاهی آنها نسبت به واقعیت های موجود در ایران و ظرفیت های گوناگون این کشور در زمینه های مختلف تقویت شود.

مدیرعامل ایرنا شاخص های فرهنگی و اجتماعی ایران را بسیار متفاوت تر از نوع نگاه رسانه های غربی به آن دانست و به عنوان مثال، حضور پررنگ زنان و جوانان در سطوح مختلف عالی و مدیریتی ایران را از جمله واقعیت هایی برشمرد که مناسب است رسانه های چینی آن را مورد توجه قرار دهند.

هاشمی همچنین از سفیر چین دعوت کرد تا با حضور در دانشگاه ها ، نمایشگاه ها، جشنواره ها و سایر مراکز اجتماعی و فرهنگی ایران، از نزدیک شاهد فعالیت و ایفای نقش موثر زنان و نسل جوان ایران در عرصه های گوناگون باشد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های ایران در حوزه گردشگری، به سفیر چین پیشنهاد کرد با انجام سفرهای بیشتر به نقاط مختلف ایران، جاذبه های گردشگری فراوان و متنوع آن را از نزدیک مشاهده کند. هاشمی ابراز امیدواری کرد که در دوره سفارت چانگ خوآ در تهران، حضور گردشگران چینی در ایران افزایش یابد و به مرز یک میلیون نفر در سال برسد.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ظرفیت های دانشگاهی ایران و چین و تبادل دانشجو میان دو کشور را بخشی دیگر از زمینه همکاری های فرهنگی میان دو کشور دانست و با اشاره به تحصیل تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در چین، اظهار داشت: متقابلا این انتظار وجود دارد که ظرفیت های خوب دانشگاه های ایران نیز به مردم چین معرفی شود.

هاشمی دربخشی دیگر از سخنانش ضمن قدردانی از مواضع چین درقبال برجام و تحریم های ظالمانه علیه ایران، اظهار داشت که موضع جمهوری اسلامی ایران نیز حمایت از تمامیت ارضی کشورها و مخالفت با دخالت در امور داخلی آنها است. در غرب آسیا شاهد هستیم که دخالت بیگانگان چه سرنوشت شومی برای کشورها به دنبال داشته و اوضاع جاری در افغانستان یکی از نمونه های آن است.

چانگ خوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران روز دوشنبه با حضور در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، علاوه بر ملاقات با سیدضیا هاشمی ، در مراسم رونمایی از سایت زبان چینی ایرنا شرکت کرد.