«سید ضیاء هاشمی» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز جمعه در جمع اعضای اوآنا در سئول گفت که ایرنا به عنوان یکی از اعضای قدیمی اتحادیه، همواره برای کمک به تحقق اهداف اوآنا تلاش کرده و معتقد است  رسانه ها در عصر حاضر، برای پیشرفت، نیازمند طرح های نوآورانه در زمینه همکاری های جمعی هستند.

مجمع عمومی عالی ترین نهاد تصمیم گیری در اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه است و نقش اصلی را در جهت گیری های این سازمان برعهده دارد.

این اتحادیه با ۴۴ عضو از ۳۵ کشور آسیا و اقیانوس آرام، بزرگترین سازمان رسانه ای در آسیا و اقیانوسیه است.

مجمع عمومی اوآنا که هر سه سال یکبار برگزار می شود از روز چهارشنبه گذشته هفدهمین نشست آن در شهر سئول آغاز به کار کرد.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی (یونهاپ)، به عنوان میزبان مجمع، ریاست این سازمان را تا دوره بعدی که تحویل ایرنا خواهد شد، بر عهده خواهد داشت.

اعضای اوآنا امروز به  ایرنا برای میزبانی مجمع عمومی آتی در سال ۲۰۲۲ رای مثبت دادند تا خبرگزاری جمهوری اسلامی از سال ۲۰۲۲ تا به مدت سه سال ریاست این سازمان مهم خبری را برعهده بگیرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۷ نیز نشست هیات اجرایی اوآنا را میزبانی کرد.

هاشمی درخواست نامزدی ایرنا برای  عهده دار شدن ریاست دوره ای سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) برای سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ میلادی را همزمان با اختتامیه چهل و سومین نشست هیات اجرایی این سازمان که شهریور ماه ۹۷ در تهران برگزار شد، اعلام کرد که با استقبال حاضران در نشست تهران مواجه شد.

خبرگزاری دولتی جمهوری آذربایجان (آذرتاج) از سال ۲۰۱۶ ریاست اوآنا را برعهده داشت و امروز، ریاست را به یونهاپ واگذار کرد.

ایرنا یکبار دیگر  ریاست اوآنا را برعهده داشته است.

مدیرعامل ایرنا دیروز و امروز، در حاشیه نشست های هیات اجرایی و مجمع عمومی اوآنا در سئول، با رئیسان خبرگزاری های حاضر در مجمع دیدار و درباره توسعه روابط دوجانبه و روند آینده اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه رایزنی کرد.

هاشمی روز پنجشنبه نیز در کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی با “مون جائه این” رئیس جمهوری  این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

هاشمی در این دیدار، با اشاره به اینکه کره جنوبی و ایران روابط خوبی در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داشته اند، گفت که با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، این روابط تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی تاکید کرد با توجه به اینکه کره جنوبی، کشوری مستقل و قدرتمند است، می توان انتظار داشت که تهران و سئول بتوانند در مسیر احیای مناسبات درخشان خود گام بردارند.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در پاسخ، بر اهمیت روابط تهران و سئول تاکید کرد و گفت که دولت وی می کوشد مشکلات موجود را حل و فصل کند.

“مون جائه این” افزود: شخصا به آینده روابط دو کشور، خوش بین هستم.

 

*رع*۱۷۱۰