به گزارش دوشنبه شب ایرنا، «مهدی شفیعی» در دومین کمیته همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه که با حضور «محمد خدادی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، «الکسی کنستانتینویچ ولین» معاون وزیر توسعه دیجیتالی، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه، «مهدی سنایی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و تنی چند از مدیران رسانه‌های برتر دو کشور در مسکو برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

وی با اشاره ای به سابقه خبرگزاری رسمی دولت ایران و جایگاه روزنامه ایران در کشورمان اظهار داشت: ایرنا قدمت ٨۵ ساله دارد و در بیش از ۴٠٠ شهر ایران با نمایندگان خود اخبار سراسر ایران را پوشش می‌دهد ضمن اینکه خبرنگاران بین‌المللی آن از ٣۵ کشور جهان، اخبار را از مبدا وقوع رویداد گزارش می‌کنند.

وی ادامه داد: ایرنا توافقات متعددی با رسانه‌های مختلف جهان امضا کرده است تا به اخبار دسته اول دسترسی داشته باشد ضمن اینکه در همین رابطه توافقاتی با خبرگزاری‌های اسپوتنیک و تاس صورت گرفته است که ما مصمم به اجرای مفاد آنها هستیم.
شفیعی ابراز امیدواری کرد که در آینده نه چندان دور دوره‌های آموزشی با همکاری خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در ایران برگزار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های ایرنا و روزنامه ایران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بانک عکس ایرنا و روزنامه ایران با بیش از سه میلیون عکس، بی‌شک یکی از ‌غنی‌ترین آرشیوهای ایران است.

شفیعی در این نشست همچنین پیشنهاد داد رسانه‌های دو کشور به همکاری در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری، اجتماعی و هنری در کنار همکاری‌های رسانه‌ای در حوزه‌های سیاسی و امنیتی توجه کنند چرا که هر دو کشور دارای ظرفیت‌های زیادی در این زمینه هستند ضمن اینکه در ایران جوانان زیادی علاقه‌مند به پیگیری اخبار در این حوزه‌ هستند و ظرفیت زیادی برای کار وجود دارد.

رسانه‌های ایران و روسیه با چالش‌های مشابه روبرو هستند

گفتنی است، هیئتی از مدیران رسانه‌ای ایران دیروز یکشنبه به ریاست معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شرکت در دومین نشست کمیته همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه وارد مسکو شد.

در این دور از گفت‌وگوها زمینه‌های همکاری و هم‌افزایی در حوزه رسانه بین دو کشور در راستای تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و پیگیری توافقات و تفاهمات اولین دور گفت‌وگوها که سال گذشته در تهران برگزار شد، توسط نمایندگان رسانه‌های دو کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

بازدید از مراکز رسانه‌ای و آشنایی با تجربیات روسیه در این زمینه و ‌گفت‌وگو با اندیشمندان و صاحبنظران روسیه و همچنین شرکت در همایش ایران‌شناسان روس از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده هیات رسانه‌ای ایران در روسیه است ضمن اینکه هیات رسانه ای ایران ظهر امروز از تلویزیون زویزدا(ستاره سرخ) وابسته به وزارت دفاع روسیه دیدار و با مسولان آن به گفت وگو و مذاکره پرداختند.