سید ضیا هاشمی مدیرعامل ایرنا در یادداشتی در روزنامه ایران آورده است:حضور حاج قاسم سلیمانی و یاران او در عراق به دلیل نیاز و ضرورت مردم و دولت عراق بود و به همین دلیل بارها مسئولان و شخصیت‌های عراق او را ستوده و از رشادت‌های آن بزرگوار تقدیر کرده بودند.

همگان می‌دانند که اگر نبود مجاهدت‌های سرنوشت‌ساز آن مجاهد بزرگ، داعشیان توانسته بودند سیطره خود را به مرکز عراق و چه بسا سایر کشورهای منطقه برسانند. سلیمانی بود که با پایمردی و فرماندهی شجاعانه خود نیروهای داعش را در آستانه ورود به دروازه‌های بغداد متوقف کرد، آنان را به عقب راند و نهایتاً در موصل متلاشی ساخت و پایان عمر داعش را اعلام کرد.
او با آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و مستشاری نظامیان عراق توانست به استقرار نظم و امنیت در آن کشور کمک کند و زمینه‌ساز تقویت اخوت و همدلی مضاعفی میان دو ملت ایران و عراق شود. نام سلیمانی تاکنون همواره با نام داعش و در مقابل آن تداعی می‌شد و اکنون نام او با نامی دیگر یعنی «دونالد ترامپ» گره خورده است. تا دیروز هر جا سخن از جریان منحط و انحرافی داعش بود، نام «سلیمانی» در خاطرات زنده می‌شد و امروز نامی که در مقابل «سلیمانی» قرار می­‌گیرد، کسی نیست جز رئیس جمهور کنونی امریکا یعنی «ترامپ». چون طبق یک قاعده منطقی هر چیزی با ضد خودش شناخته می‌­شود؛ «تعرف الاشیاء باضدادها»
سلیمانی به دستور ترامپ ترور شد. او به افتخار و فیض شهادت نائل آمد و ترامپ که خود بهره چندانی از محبوبیت نداشت به یکی از منفورترین افراد در ذهن و دل ایرانیان و سایر مسلمانان منطقه تبدیل گشت. او که پیش از این رفتارهای نامتعارف فراوانی داشت، این بار با یک اقدام جنایتکارانه و بسیار مخاطره‌انگیز، نفرتی جاودان برای خود خرید و امنیت شکننده منطقه را بیش از پیش در معرض خطر قرار داد. او امروز و فردا مسئول خون انسان‌هایی است که چه بسا در آتشی که او افروخته است، خواهند سوخت. آتشی که البته دامن خودش را هم خواهد گرفت. «سلیمانی» به شهادت رسید و سرنوشت دیگری هم برای او متصور نبود، ولی آنچه اتفاق افتاد ارزش‌های او را به عنوان یک مجاهد فداکار که هیچ مرزی را برای ایثارگری­‌هایش نمی‌شناخت، برجسته‌تر ساخت. سلیمانی به اسطوره‌ای جاودان تبدیل شد که میلیون‌ها نفر در عراق و ایران و سایر بلاد در فقدان او به سوگ نشسته‌اند و در تداوم راهش هم‌پیمان شده‌اند. او اسوه‌ای شد که نسل جدیدی از مجاهدان مسلمان و مستضعف در اقصی نقاط جهان به او تأسی می‌جویند و شهادتش با ولادت این نسل مقارن خواهد شد. سلیمانی جاودانه شد و به فوز شهادت رسید تا همانگونه که مجاهدتش موجب سرنگونی داعش گشت، شهادتش هم ننگ و نفرین ابدی و ان‌شاءلله نگون‌بختی را برای ترامپ و اذنابش رقم بزند.