به گزارش روابط‌ عمومی ایرنا، در این کارگاه فریدون صدیقی، مدرس روزنامه‌نگاری به مهمترین نکات تخصصی در انجام یک مصاحبه خبری پرداخت و بخش عمده سخنان خود را به اصول اولیه پرسش، پاسخ و مدیریت یک مصاحبه خبری حرفه‌ای اختصاص داد.

وی وجه تمایز مصاحبه حرفه‌ای از سایر مصاحبه‌ها را در نوع مدیریت مصاحبه‌کننده عنوان کرد و افزود: توجه به ارکان مصاحبه مانند موضوع، هدف، مخاطب، رسانه، مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده و تسلط به موضوع در انجام یک مصاحبه بسیار مهم و ضروری است.

صدیقی، شناخت مصاحبه‌شونده را یکی از عوامل مهم در طرح سؤالات و مدیریت فضای حاکم بر مصاحبه دانست و افزود: آشنایی مصاحبه‌کننده با موضوع تعیین شده یکی از مباحثی است که روند مصاحبه را به سوی حرفه‌ای بودن هدایت می‌کند.

این مدرس روزنامه‌نگاری با طرح مباحثی پیرامون حقوق مصاحبه‌شونده و روش‌های ورود به یک مصاحبه اظهار داشت: مصاحبه‌شونده در هنگام مصاحبه مجبور به پاسخگویی نیست، بلکه هوشمندی مصاحبه‌کننده در دریافت‌ها پاسخ‌های مناسب از عوامل اساسی یک مصاحبه موفق است. ضمن اینکه مصاحبه‌شونده در بسیاری از موارد سبب از بین رفتن تلاش‌ها جهت تدوین یک مصاحبه کامل می‌شود.

وی در توضیح نحوه طرح سؤال در مصاحبه گفت: نوع سؤال‌های مطرح شده باید نشان دهنده میزان تسلط مصاحبه‌کننده بر موضوع و فضای مصاحبه باشد.

صدیقی همچنین از خبرنگاران خواست از طرح پرسش‌های کلی یا پرسش‌هایی که پاسخ روشن دارند، پرهیز کنند.

این دوره در تاریخ های ۷، ۱۳ و ۱۴ بهمن  ماه سال ۱۳۹۸ در محل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی برای ۴۰ نفر از سردبیران و خبرنگاران این سازمان برگزار شد و برای شرکت کنندگان در دوره گواهینامه آموزشی به مدت ۱۰ ساعت از سوی دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری صادر می شود.

 

 

*رع*۱۷۱۰