پدرام الوندی روز یکشنبه در نشست با نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد استان بوشهر افزود: این اقدام در گام نخست از سایت استانی ایرنا در بوشهر آغاز و به سایر استان‌های کشور تعمیم داده می‌شود.

الوندی اضافه کرد: هم رسانه‌ها و هم سازمان‌های مردم نهاد وظیفه دیده‌بانی را بر عهده دارند که با توجه به مسائل هر استان به سراغ آنها رفته و با پیگیریو اطلاع‌رسانی باید تلاش کنندبرای برطرف کردن این نقاط ضعف اقدام کنند.

وی یادآور شد: ایرنا به عنوان رسانه‌ای که به اندازه کافی با دولت در پیوند است تلاش می‌کند با برنامه‌ریزی منسجم و دائمی با تشکل‌های غیردولتی ارتباط برقرار و فضای جدیدتری را تجربه کند.

وی یادآور شد: به دلیل همین ویژگی مشترک دیده‌بانی، اشتراک منافع بین روزنامه‌نگاران و کنش‌گران عرصه‌های مختلف جامعه وجود دارد برهمین اساس روزنامه‌نگاران خیلی خوب کنش‌گر حوزه‌های مختلف می‌شوند.

الوندی ازمسئولان تشکل‌های غیردولتی استان بوشهر خواست تا سازمان‌های مردم نهاد برای انتشار فعالیت‌ها و ارائه گزارش‌های تحلیلی و انتقادی خود باید به کمک خبرگزاری بشتابند.

الوندی با اشاره به بسط اخبار جعلی گفت: رسالت و کارکرد خبر جعلی، فریب جمعی است و اینگونه اخبار صورت مساله‌ها و راه‌حل‌ها را عوض می‌کند و تصویری از یک منطقه به نمایش گذاشته می‌شود که مسائل استان درآن قالب  خلاصه در تلگرام و اینستاگرام دیده می‌شود و کسی تصویر واقعی را نمی‌شناسد.

معاون خبر ایرنا گفت: در زمان حاضر فضای شبکه‌های اجتماعی گم کردن مساله‌های اصلی و کلیدی و حرکت به سمت تصویرهایی است که طراحان اخبار جعلی آن را به تصویر می‌کشند.

الوندی اضافه کرد: مساله کلیدی که می‌تواند ما را به عنوان خبرگزاری رسمی دولت نجات دهد وصل شدن به آنجاهایی است که روی مسائل استان‌ها کار می‌کنند به همین دلیل است که ما از تشکل‌های غیردولتی کمک می‌خواهیم.

وی ادامه داد: در این ارتباط از هر امکانی که در خبرگزاری جمهوری اسلامی داشته باشیم برای کمک به انتشار مطالب سازمان‌های مردم نهاد استفاده می‌شود.

معاون خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: به همین منظور علاوه بر اختصاص صفحه ویژه در خروجی سایت‌های استانی ایرنا یک گروه واتساپی نیز برای خبرها و فعالیت‌های این تشکل‌ها از سوی رئیسان مراکز ایرنا در استان‌ها  ساخته می‌شود که اولین آن در بوشهر راه‌اندازی خواهد شد.

الوندی تاکید کرد: گزارش‌های انتقادی سازمان‌های مردم نهاد و مسائلی که دغدغه این تشکل‌ها است بدون ملاحظه هیچ یک از مدیران دستگاه‌های اجرایی پوشش داده و منتشر می‌شود.

الوندی در باره جهانی کردن فعالیت‌های سازمان های مردم نهاد اظهارداشت: در زمان حاضر ایرنا اخبار را به ۹ زبان منتشر می‌کند و می‌توان با استفاده از این ظرفیت فعالیت شاخص سمن‌ها را با هدف جذب توریست به زبان‌های مختلف ترجمه و روی سایت‌های غیرفارسی انتشار داد.

وی تاکید کرد: با استفاده از مطالبی که سازمان‌های مردم نهاد ارائه می‌کنند گزارش‌های انتقادی بویژه در حوزه محیط زیست که مساله آنها مردم، نسل آینده و حفظ میراث کشور است، منتشر می‌شود.

وی تاکید کرد: پشت همه این اتفاق‌های منفی و مثبت از جمله مشکلات محیط زیست زندگی در جریان است و بازهم کسانی هستند که درخت می‌کارند، اقدام به پاکسازی محیط زیست می‌کنند، انسان‌ها را از اعتیاد نجات می‌دهند، کاریابی و تسهیل‌گری می‌کنند.

الوندی ادامه داد: ما نیز می‌توانیم با اطلاع رسانی تسهیل‌گری کنیم تا از این طریق این ایده‌ها به خواست عمومی تبدیل شود حتی اگر نتوانیم همه گزارش‌ها را کار کنیم اما می‌توانیم با افزایش آگاهی افراد بیشتری را به تشکل‌های غیردولتی نزدیک کنیم.

وی تاکید کرد: افزایش آگاهی جامعه باعث تغییر نگرش و رفتار می‌شود و انسان‌های بیشتری را درگیر و دغدغه‌دار نسبت به محیط زیست و سایر بخش‌های دیگر می‌کند.

سرپرست دفتر امور اجتماعی استانداری بوشهر در این نشست گفت: افزایش شمار سازمان‌های مردم نهاد از ۱۵ به ۴۵۰ سازمان مهمترین دستاورد دولت در جذب مشارکت مردم در انجام امور در این استان است.

محمد مظفری افزود: از این شمار سازمان مردم نهاد در استان مجوز ۲۵۰ مورد از سوی وزارت کشور و مابقی از سوی دستگاه‌های دیگر صادر شده‌است.

وی بیان کرد: این افزایش کمیت شمار سازمان‌های مردم نهاد با توسعه فعالیت‌های اجتماعی در عرصه ملی و حتی بین‌المللی همراه است.

مظفری اضافه کرد: بسیاری از اتفاق‌های مهم فرهنگی در استان بوشهر از سوی سازمان‌های مردم نهاد و بعضی از آنها بدون کمک دولت برگزار شده‌اند و روز به روز نیز گسترده‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: حضور موثر و پررنگ بانوان استان بوشهر در قالب سازمان‌های مردم نهاد در بخش‌های مختلف با توجه به رویکرد دولت در استفاده از توان بانوان در اداره امور کشور از جمله نقاط قوت این سازمان‌ها در استان بوشهر است.

مظفری گفت: برخلاف توسعه و افزایش شمار سازمان‌های مردم نهاد اما ارتباط بخش دولتی و غیردولتی دراستان بوشهر توسعه نیافته هرچند نگاه مدیریتی استان به سمت این سازمان‌ها است و در این ارتباط نشست‌هایی با دستگاه‌های اجرایی برگزار شده‌است.

وی ادامه داد: دفتر امور اجتماعی در حوزه حمایتی همواره از سازمان‌های مردم نهاد حمایت و در همین ارتباط ۵۰ تفاهم نامه با این سازمان‌ها منعقد کرده‌است.

مظفری اضافه کرد: همچنین برای معرفی فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و فراهم کردن زمینه مناسب برای عضوگیری آنها امسال ۱۰ نمایشگاه از دستاوردهای این سازمان‌ها در حال برگزاری است که اختتامیه آن در اسفند ماه برگزار می‌شود.

سرپرست دفتر امور اجتماعی استانداری بوشهر گفت: همانطور که دولت در تبلیغات و اطلاع رسانی مظلوم است سازمان‌های مردم نهاد نیز در این بخش با همین مشکل روبرو هستند و انتظار می‌رود رسانه‌های استان نسبت به انعکاس فعالیت‌ها و معرفی این تشکل‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

مظفری هدف از برگزاری این نشست را بیان دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی تشکل‌های مردم نهاد است.

مظفری گفت: وزارت نفت در جنوب استان بوشهر با وجود تعریف مسئولیت‌های اجتماعی و پیوست‌های فرهنگی اما کمتر به این مسئولیت‌ها توجه کرده و با وجود اینکه ارائه خدمات در بخش‌های مختلف به حوزه پیرامونی از وظایف آنها است اما این اتفاق در جنوب استان کمتر دیده شده و اجرای این مسئولیت نیازمند عزم ملی است.

یکی از فعالان تشکل‌های غیر دولتی استان بوشهر گفت: سازمان‌های مردم نهاد در همه مراحل و صحنه‌ها و رخدادهای طبیعی و غیر طبیعی از آغاز تا پایان به صورت مستمر حضور دارند و اعضای آنها هر یک مدیر توانمند مردمی هستند و نقشی مهم در انتقال فرهنگ و مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارند.

حیدر حکمت شعار افزود: با وجود همه خدمات و فعالیت سازمان‌های مردم نهاد اما این سازمان‌ها در کشور شناخته شده نیستند و گمنام هستند و می‌طلبد دستگاه‌های اطلاع رسانی اخبار این سازمان‌ها را به جامعه انعکاس دهند.

وی با اشاره به برخی تخلف‌های  زیست محیطی در استان بوشهر گفت: وقتی مطالبات مردمی در این بخش از طریق سازمان‌های مردم نهاد پیگیری و از طریق رسانه‌ها انعکاس داده شود کسی جرات تخلف در این عرصه و سایر عرصه‌ها را نخواهد داشت.

علی حمادی موسس موسسه روزنه سبز هیواد گفت: امروز بزرگترین مشکل در جامعه بیکاری و نداشتن شغل است که این امر فقر اقتصادی، اعتیاد، آسیب اجتماعی و سایر مسائل دیگر از جمله ازهم گیسختگی خانواده را به دنبال دارد.

وی افزود: برای اینکه بهتر مشکلات اجتماعی دیده شوند باید مردم را بهتر و بیشتر با مشکلات آشنا کنیم.

حمادی اضافه کرد: باید از سازمان‌های مردم نهاد حمایت بیشتری شود تا این سمن‌ها بتوانند به عنوان پل ارتباطی قوی با مردم و جامعه فعالیت کنند این درحالی است که امروز بسیاری از این سازمان‌ها به دلیل مشکلات مالی تعطیل و یا در حال تعطیل شدن هستند.

امید کامیار از کانون پیشگامان انرژی و توسعه استان بوشهر گفت: سازمان‌های مردم نهاد صدای مردم هستند و دغدغه، چالش و خواسته‌های مردم را به گوش مسئولان می‌رسانند و این رسانه‌ها هستند که می‌توانند در این بخش کمک بزرگی به سمن‌ها کنند.

وی اضافه کرد: هرچند از لحاظ کمیت و کیفیت در دولت رشد داشتیم اما باید روی کیفی سازی نیز بیشتر کار کرد.

محسن طاهریان از موسسه پویش جمعه‌های عکاسی جوان استان بوشهر گفت: این انجمن ۲۲۰ نفر عضو دارد و در سه بخش فعالیت می‌کند اما کمتر این امکان وجود دارد که این برنامه‌ها پوشش خبری داده شوند و انتظار است که رسانه‌ها بیشتر این فعالیت‌ها را انعکاس دهند.

وی اضافه کرد: اگر ارتباط رسانه‌ای قوی تری در استان با سازمان‌های مردم نهاد باشد بهتر می‌توان این فعالیت‌ها را در جامعه انعکاس داد.

فریبا ضرغامی انجمن رفتگران طبیعی سرزمین مهر گفت: امروز بیشتر چشم و امید سازمان‌های مردم نهاد به مسئولان امور مالی است و سمن‌ها با دست خالی در حال فعالیت هستند این درحالی است که با چالش‌های زیادی روبرو هستند.

وی اضافه کرد: انتظار می‌رود رسانه‌ها به صورت داوطلبانه و رایگان اخبار و اطلاعات سازمان‌های مردم نهاد را منتشر و اطلاع رسانی کنند.

زیبا کیامنش موسس و هیات مدیره موسسه مردم نهاد اشجار (حمایت از خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان) گفت: حمایت از سازمان‌های مردم نهاد هیچ وقت وجود ندارد و تنها گفتنی‌ها گفته می‌شود.

وی افزود: در زمینه اشتغال‌زایی حمایتی صورت نمی‌گیرد و باید بیشتر توجه و از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود بهره برد.

کیامنش گفت: انتظار می‌رود این سخنان و صحبت‌ها و وعده‌هایی که از سوی مسئولان در مورد  اطلاع رسانی و انعکاس فعالیت سازمان‌های مردم نهاد قاطع اقدام شود.

کلثوم سادات پورتنگکی موسس و مدیرعامل زنان مدیر کارآفرین گفت: هدف اصلی این موسسه اشتغال‌زایی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان سرپرست خانوار و بی سرپرست و سایر قشرهای آسیب پذیر است.

وی بیان کرد: بازارچه‌ای در یکی از محله‌های حاشیه و جنوبی شهر بوشهر برای ارائه محصولات این گروه از زنان تشکیل و زمینه‌ای برای اشتغال این گروه از زنان فراهم شده‌است که انتظار می‌رود با خرید محصولات این بازارچه زمینه رونق آن فراهم شود.

فقیه موسس و مدیر عامل موسسه صنایع دستی گفت: سازمان‌های مردم نهاد به دلیل اینکه کسی اطلاعی از فعالیت‌های آنها ندارد گم شده‌اند و فعالیت این سازمان‌ها برای مردم مبهم است و تنها باید از طریق رسانه‌ها این فعالیت‌ها به جامعه معرفی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه امروز رسانه‌های مکتوب جای خود را به رسانه‌های دیجیتالی داده‌است باید از این فضا برای معرفی هرچه بهتر سازمان‌های مردم نهاد بهره برد زیرا امروز این سمن‌ها نیاز به معرفی دارند.

وی اضافه کرد: امروز دیگر نباید استانی، ملی و منطقه‌ای بلکه باید جهانی فکر و برای رسیدن به این نقطه تلاش و از همه  ابزارها استفاده کرد.

فاطمه پورتنگستانی مدیر و موسس موسسه ماندستان آیین بوشهر گفت: حفظ و احیا آیینها، سنت‌ها، موسیقی، غذاهای سنتی و دوخت لباس‌های محلی از جمله فعالیت این سازمان است که با وجود اینکه در بخش انتقال فرهنگ غنی و اصیل استان بوشهر اما تاکنون در انعکاس اخبار این سازمان از سوی رسانه‌ها کوتاهی شده‌است.

وی بیان کرد: این سازمان تلاش دارد فرهنگ، مردان و زنان، شاعران، نویسندگان بزرگ این استان را به کشور و دنیا معرفی کند.

محمد مهدی زنده باد از انجمن محیط زیست زمین پاک گفت: استان بوشهر مظلوم‌ترین استان و عابربانک کشور است و سازمان‌های مردم نهاد باید صدای مظلوم استان بوشهر باشند.

وی بیان کرد: این انجمن سال گذشته یکهزار و ۸۰۰ اصله درخت در استان بوشهر کاشت اما این استان با سوء مدیریت و نبود مطالبه‌گری روبرو است.

زنده باد گفت: با وجود اینکه درصد زیادی از درآمد کشور از استان بوشهر تامین می‌شود اما از این همه صنایع قدرتمند موجود در این استان تنها بیماری نصیب مردم بوشهر شده‌است.

زنده باد افزود: عملیات اجرایی طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی درحالی قرار است آغاز شود که هنوز از عواقب توسعه میدان پارس جنوبی درس نگرفته‌ایم.

وی ادامه داد: مهمترین کاخ‌های هخامنشی در منطقه دشتستان استان بوشهر است اما آنها در وضعیت خوبی قرار ندارند و روی کتیبه‌های ۲هزار و ۵۰۰ ساله موجود در این استان به جای نگهداری آدرس فلافل فروشی نوشته می‌شود این فاجعه‌ها  باید اطلاع رسانی شود.