“محمدرضا نوروزپور” روز سه شنبه در نشستی با مدیران روابط عمومی های مناطق آزاد تجاری و صنعتی اظهار داشت: یکی از مزیت های مناطق آزاد، تسهیل قوانین برای تولید و سرمایه‌گذار بوده و به نظر می رسد باید این رویکرد برای مردم و مسئولان تبیین شود که با بهبود قوانین و سهل کردن مقررات، چه دستاوردهای اقتصادی و توسعه‌ای در مناطق آزاد به دست آمده است.

وی با یادآوری اینکه تصمیم نظام بر این است که در شرایط سخت تحریم‌های یکجانبه آمریکا و شیوع ویروس کرونا در کشور، حرکت کشور به سمت تولید و اشتغال متوقف نشود، اظهار داشت: تدبیر رهبر معظم انقلاب در نامگذاری امسال به نام «جهش تولید» مبین همین موضوع است که نباید در هیچ شرایطی روند پیشرفت کشور متوقف شود.

مدیرعامل ایرنا خاطر نشان کرد: در مسیر دست یافتن به جهش تولید موانع بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می توان به قوانین نامناسب حوزه کار و بیمه اجتماعی اشاره کرد به طوری که حتی می توان گفت این قوانین به دلیل آنکه ضدتولید هستند، در سوسیالیستی ترین کشورها هم اجرا نمی شوند.

وی افزود: سیال نبودن قانون کار بسته به شرایط محیط کار و یکسان دیده شدن بنگاههای اقتصادی اعم از بنگاههای بزرگ و کوچک سبب شده تا به نام دفاع از حقوق کارگر، هم به این قشر ظلم شود و هم تولید و سرمایه گذاری دچار مشکل شود.

نوروز پور یادآور شد: چندین هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در جامعه وجود دارد که صاحبان آن حاضرند آن را به هر سمت و سویی جز سرمایه گذاری در بخش تولید هدایت کنند که چرایی آن به قوانین دست و پاگیر، ضدتوسعه و مزاحم بخصوص در حوزه های مالیاتی، بیمه های اجتماعی و قوانین کار باز می گردد.

مدیرعامل ایرنا رویکرد این رسانه در ارایه گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی را روزنامه نگاری توسعه دانست و تاکید کرد: این شیوه، نسخه شفابخش کشور است که می تواند هم به ارتقای شاخص‌های توسعه در ایران کمک کرده و مسیر پیشرفت را به مسئولان و سیاستمداران نشان دهد و هم اجازه ندهد عده‌ای کشور را به حاشیه برده و اولویت ها را به فراموشی بسپارند.

وی نشان دادن راه برای تسهیل قوانین و مقررات برای اشتغالزایی و سرمایه گذاری به قانونگذاران و سیاستمداران را یکی از وظایف روزنامه نگاری توسعه برشمرد و اظهار داشت: با توجه به چند دهه تجربه کشور در زمینه تاسیس مناطق آزاد، می توان فرصت های پیش آمده در این زمینه را تبیین کرد تا سیاست گذاران و تصمیم گیران را به سمت بهبود فضای کسب و کار از طریق رفع موانع تولید در حوزه قانونگذاری سوق داد.

مدیرعامل ایرنا در عین حال با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم در زمینه نقل و انتقالات مالی و ارزی اظهار داشت: با وجود همه سختی ها در همین هفت سال دولت دستاوردهای خوبی در عرصه های مختلف داشته که نیاز است برای مردم و بخصوص نخبگان جامعه تبیین شود تا آیندگان تصویر درستی از این برهه زمانی داشته باشند.

وی ادامه داد: اینکه دولت تدبیر و امید با وجود تنگناهای موجود چه دستاوردهای بزرگی را در توسعه و پیشرفت کشور در مقایسه با دولت های دیگر که در شرایط بهتر داشتند، به دست آورده، موضوع مهمی است که باید تبیین شود.

نیازمند اتهام زدایی از مناطق آزاد هستیم

«درنا کسرایی» مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این نشست با برشمردن دستاوردهای مناطق آزاد در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در هفت سال گذشته شاهد توسعه فعالیت ها و تخصصی شدن حیطه فعالیت های مناطق آزاد بودیم و این مناطق در مجموع دستاوردهای خوبی را در عرصه های فناوری‌های نو، توسعه صادرات بویژه صادرات غیرنفتی، رونق گردشگری داشته اند.

وی با یادآوری اینکه برای نخستین بار سند راهبردی مناطق آزاد در کشور تهیه و وظایف هر یک از مناطق آزاد در حوزه های مختلف اقتصادی تبیین شده است، افزود: برای نمونه منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، انرژی و شیلات فعال شده و حتی منطقه آزاد کیش که به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محسوب می شود، واحدهای تولیدی و صنعتی فعال شده‌اند و یا منطقه آزاد ارس از واردکننده پوشاک امروز به تولیدکننده و حتی صادرکننده پوشاک تبدیل شده است.

کسرایی در عین حال با برشمردن اتهام هایی که از سوی برخی جریان‌ها و رسانه ها علیه مناطق آزاد مطرح می شود، گفت: برای نمونه اتهام ورود کالای قاچاق به کشور از طریق مناطق آزاد که از سوی برخی افراد مطرح می شود، از عدم آگاهی آنان به قانون مناطق آزاد باز می گردد و از این رو نیاز به اتهام زدایی از مناطق آزاد هستیم.

وی ادامه داد: در حالی که ادعا می شود مناطق آزاد منبع واردات هستند، با تکیه بر آمارها می توان گفت که در چند سال اخیر به یکی از عرصه های صادرات کشور بخصوص در حوزه صادرات غیرنفتی تبدیل شده‌اند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که برداشت‌های نادرست از کارکرد و جایگاه مناطق آزاد در سال‌های اخیر سبب شده تا قوانین محدودکننده و ضدتولید در مناطق آزاد اجرا شود که از جمله می‌توان به تسری محدودیت‌های مربوط به واردات مواد اولیه برای تولیدکنندگان در مناطق آزاد، لغو معافیت مالیاتی کارکنان و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد، تسری بخشنامه‌های مالیاتی به این مناطق اشاره کرد.

کسرایی خواستار همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی در زمینه ارایه عملکرد مناطق آزاد و دستاوردهای آنها در زمینه جذب سرمایه گذاران، رونق تولید و اشتغال در کشور شد.

مراکز استانی ایرنا آماده تعامل با مناطق آزاد برای تولید فرآورده‌های خبری هستند

«فاطمه نوری جهانگرد» مدیر کل امور استان های خبرگزاری ایرنا نیز در این نشست با بیان اینکه در برخی مناطق آزاد دفاتر و نمایندگی های خبری ایرنا فعال بوده و تلاش می شود تا اخبار و رویدادهای این مناطق به شکل مطلوب در خروجی ایرنا بازتاب یابد، خواستار تعامل دو سویه بین نمایندگی‌ها و مراکز استانی ایرنا و مسئولان این مناطق در تولید فرآورده های خبری، تهیه گزارش از دستاوردهای دولت با رویکرد جهش تولید و اشتغال در این مناطق شد.

وی افزود: تلاش بر این است که گزارش‌ها و فرآورده های خبری تولیدی در مراکز با موضوع جهش تولید بویژه از مناطق آزاد به شکل مطلوب در خروجی های ایرنا انعکاس یابد و برای ارتقای این همکاری ها می توان با تعامل مسئولان مناطق آزاد، ظرفیت‌ها، اولویت‌ها و اقدامات انجام شده را احصا و بر اساس برنامه ریزی مدون در یک بازه زمانی این دستاوردها را ارایه کرد.

در ادامه این نشست مدیران روابط عمومی مناطق آزاد کیش، قشم، ارس، اروند، انزلی و چابهار با برشمردن اقدامات دولت در هر یک از این مناطق و پروژه‌های در دست افتتاحی که طی ماههای آینده به بهره‌برداری می‌رسد، نقطه نظرات و دیدگاههای خود را در زمینه تعامل با خبرگزاری جمهوری اسلامی برای انعکاس مطلوب دستاوردهای دولت تدبیر و امید بیان کردند.