مهدی دانش پور روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز کردستان اظهار داشت: جرایم سایبری رخ داده در این استان شامل ۲۶ درصد در حوزه اخلاقی، ۵۹ درصد در حوزه مالی و ۱۵ درصد نیز در حوزه سایر جرایم است.

وی اضافه کرد: تا کنون ۸۵ درصد از این جرایم توسط پلیس فتا کشف شده که بیشترین کشفیات به ترتیب شامل ۹۷ درصد مالی، ۸۴ درصد سایر و ۶۰ درصد اخلاقی است.

رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه جرایم اخلاقی در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد و جرایم مالی نیز هفت درصد رشد داشته است گفت: در راستای پرونده‌های کشف شده فضای سایبری استان ۹۷ نفر متهم دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده اند.

قربانی نقش ۹۰ درصدی در وقوع جرایم اخلاقی دارد

دانش پور با بیان اینکه پایین بودن سواد رسانه‌ای، اعتماد بیجا به فضای مجاری و سهل انگاری در نگهداری از اطلاعات شخصی سه عامل وقوع جرایم اختلاقی سایبری است افزود: طبق بررسی‌های این پلیس قربانیان این جرایم نقش ۹۰ درصدی در وقوع آنها دارند.

وی افزود: معتقد هستیم در صورتی که افراد در حفظ و نگهداری اطلاعات شخصی خود در گوشی‌ها و رایانه‌ها حساسیت بیشتری به خرج دهند و به افراد متقابل در فضای مجازی اعتماد بی مورد نداشته باشند بسیاری از پرونده‌های این حوزه کاهش پیدا می‌کند.

رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی کردستان گفت: همچنین اگر نظارت خانواده‌ها بر روند استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی در تلفن همراه بیشتر باشد و بر ارتقای سواد رسانه بین والدین تاکید بیشتری شود مانعی بر وقوع جرایم سایبری خواهد.