«سحر تاجبخش » رییس سازمان هواشناسی کشور امروز (چهارشنبه ۱۵ مرداد) و در آستانه روز خبرنگار، با  «محمدرضا نوروزپور» مدیرعامل خبرگزاری ایرنا دیدار و با حضور در اتاق خبر ایرنا از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید کرد.

سازمان هواشناسی کشور برحسب ماهیت وجودی و ساختار خود سازمانی است تحقیقاتی که حد و مرزهای تحقیقاتی آن در خدمت گسترش فعالیت‌های فنی و اجرائی کشور بوده و در زمینه وضع هوا، اقلیم و هواشناسی محیطی فعالیت می‌کند.

آمار و اطلاعات هواشناسی در ایجاد ارزش‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار موثر بوده و تقریبا در تمامی طرح‌ها و پروژه های ملی وزیر بنائی کشور از آن استفاده می‌شود.

به منظور ارائه بستر مناسب جهت دسترسی به محصولات و خدمات قابل ارائه در سازمان هواشناسی کشور از طریق بستر پورتال، سرویس‌های مورد نیاز توسعه یافته است.

بر این اساس از یک منظر کلی محصولات و خدمات هواشناسی به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند. یکی انواع‌ پیش‌بینی‌های جوی کوتاه‌مدت، میان مدت، بلند مدت و دیگری اطلاعات‌ جوی و اقلیمی پایه که مجموعه‌ای از پارامترهای جوی از قبیل درجه حرارت، رطوبت، فشار، میزان تابش‌ خورشید، سمت و سرعت باد، میزان ابر و برف، میزان تبخیر و میزان بارندگی در قالب نقشه‌ها و مدل‌های تحلیلی هواشناسی ارائه می‌شوند.

از این اطلاعات تاریخچه‌ای جهت پروژه های تحقیقاتی و تصمیمات کلان مدیریتی به منظور برنامه ریزی در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود.

رع/۳۲۳۷