به گزارش ایرنا، “خه پینگ” که از سیاستمداران حزب حاکم کمونیست چین است، به تازگی با حکم شورای دولتی چین (دفتر نخست وزیری) به عنوان رییس خبرگزاری شینهوا منصوب شده است. او پیش از این به مدت ۶ سال معاون «سای مین جاو» رییس پیشین خبرگزاری شینهوا بود که اکنون بازنشسته شده است.

برنامه جامع همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین یکی از تحولات بسیار مهم در روابط دو کشور است که به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، تهران و پکن همچنان در باره جزئیات این قرارداد در حال گفت‌گو هستند.

رئیس جدید خبرگزاری رسمی شینهوای چین روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره همکاری های دو کشور افزود:  چین و ایران تمدن های باستانی هستند و از یک رابطه دوستانه سنتی برخوردارند. در ژانویه ۲۰۱۶ (بهمن ۱۳۹۴) «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین سفری رسمی به ایران داشت که  در نتیجه این سفر «ایجاد روابط و مشارکت راهبردی جامع بین دو کشور فصل جدیدی را در مبادلات دوستانه چین و ایران گشود».

وی با تاکید بر اینکه در سال های اخیر روابط بین دو کشور از «اصول مثبت و ثابتی» برخوردار بوده است، گفت: از نظر سیاسی، چین و ایران در همه سطوح مبادلات نزدیکی دارند و از یکدیگر در موضوعات مربوط به منافع اصلی و نگرانی های عمده یکدیگر حمایت می‌کنند؛ از نظر اقتصادی نیز دو کشور تکمیل کننده اقتصاد یکدیگر هستند.

“خه پینگ” تصریح کرد: در سطح بین المللی نیز دو کشور کاملاً با چند جانبه گرایی مقابله می کنند، به طور مشترک با قلدری یک جانبه مخالف هستند و از انصاف و عدالت بین المللی محافظت می‌کنند.

وی با تشریح روابط دو کشور از بعد فرهنگی نیز گفت: از نظر فرهنگی، مبادلات و همکاری های چین و ایران در زمینه هایی مانند اتاق فکر، دانشگاه ها، جوانان، روزنامه نگاری و … بسیار متنوع است.

«خه پینگ» که از سیاستمداران حزب حاکم کمونیست چین است، به تازگی با حکم شورای دولتی چین (دفتر نخست وزیری) به عنوان رییس خبرگزاری شینهوا منصوب شده و پیش از این به مدت ۶ سال معاون «سای مین جاو» رییس پیشین خبرگزاری شینهوا بود که اکنون بازنشسته شده است.

تصویری از آیین افتتاحیه نمایشگاه مشترک عکس ایرنا و شینهوا 

ایرنا و شینهوا پل ارتباطی میان ایران و چین

رئیس جدید خبرگزاری شینهوای چین از خبرگزاری های شینهوا و ایرنا به عنوان پل ارتباطی دو کشور یاد کرد و گفت که رسانه ها ماموریت دارند برای تقویت صلح و توسعه جهانی و مقابله با ویروس همه گیر کرونا (کووید- ۱۹) تلاش مشترکی را آغاز کنند.

«خه پینگ» و «محمد رضا نوروزپور» روسای خبرگزاری های رسمی چین و ایران در پیام های تبریکی به مناسبت انتصاب یکدیگر بر ضرورت تقویت و تحکیم همکاری های رسانه ای و تلاش های مشترک در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تاکید کرده اند.

“خه پینگ” در پاسخ به اینکه جدیدترین زمینه همکاری های رسانه ای میان ایرنا و شینهوا در شرایط حاضر چیست؟ گفت: ایران یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و در امتداد “کمربند و جاده” است و به همین دلیل رسانه های چینی از جمله شینهوا همیشه به تبادل نظر و همکاری با رسانه های ایرانی اهمیت زیادی داده اند.

وی افزود: شینهوا و رسانه های اصلی ایران در چند سال گذشته همکاری های خود را در زمینه های اخبار، عکس، ویدئو، رسانه های جدید، شبکه های اجتماعی و تبادلات پرسنلی فعالانه گسترش داده اند.

“خه پینگ” با بیان اینکه شینهوا و ایرنا رابطه دوستانه و همکاری طولانی مدت داشته اند، خاطرنشان کرد که دو خبرگزاری اولین توافق نامه همکاری خبری خود را در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) امضا کرده و بعد آن را چندین بار به روز کردند.

رئیس شینهوا با اشاره به سفرش به ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ (مهر ۱۳۹۳) به ایران و دیدارش با مدیرعامل وقت ایرنا، تصریح کرد: در سال های اخیر، شینهوا و ایرنا به طور مستمر مبادلات و همکاری ها را تقویت کرده اند و در ماه های آگوست و سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی(مرداد و شهریور ۱۳۹۶)  نمایشگاه عکس «شرکای طبیعی برای ساخت کمربند و جاده» را همزمان در پکن و تهران برگزار کردیم که در ارتقای بیشتر درک متقابل و دوستی بین ملت های چین و ایران و ارتقای همکاری متقابل و دوستانه بین دو کشور نقش موثری داشت.

وی با یاداوری اینکه شینهوا علاوه بر ایرنا، روابط و همکاری خوبی با سایر رسانه های اصلی ایران نیز داشته است، اظهار کرد: شینهوا در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ به ترتیب با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری مهر «توافق نامه همکاری خبری» امضا کرد و در سال ۲۰۱۸ نیز توافق نامه ارائه خدمات خبری متن انگلیسی با روزنامه تهران تایمز امضا کرد.

تصویری از آیین افتتاحیه نمایشگاه مشترک عکس ایرنا و شینهوا 

افزایش اخبار ایران در رسانه های چین به ویژه شینهوا

رییس شینهوا از «اعتماد و همکاری» به عنوان برنده روابط چین و ایران یاد کرد که توسط دو کشور و در سایه ابتکار «طرح کمربند و جاده» به دست آمده است و افزود: خوانندگان در چین به طور فزاینده ای به ایران علاقه مند هستند به همین ترتیب، شینهوا گزارش های خود را در مورد ایران افزایش داده و در آینده همکاری های خود را با رسانه های اصلی ایران بیشتر گسترش می دهد.

“خه پینگ” همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پوشش اخبار ایران در رسانه های چین اظهار داشت: رسانه های چین همیشه به چند دلیل توجه زیادی به ایران داشته اند. دلیل اول این است که ایران و چین از روابط سنتی دوستانه برخوردار بوده و در بسیاری از موضوعات بین المللی از یکدیگر حمایت کرده اند. دوم، اخبار ایران به عنوان مثال مساله هسته ای ایران، تنش بین ایران و ایالات متحده و موضع گیری ایران در مورد بسیاری از موضوعات بین المللی و منطقه ای و غیره، همیشه مورد توجه جهان قرار گرفته است.

رییس شینهوا دلیل سوم توجه رسانه های چینی به اخبار ایران را این موضوع دانست که «تاریخ طولانی، تمدن باشکوه و مناظر زیبای ایران توجه مخاطبان چینی را به خود جلب کرده است» و از این رو، رسانه های اصلی چین از جمله شینهوا، همیشه به گزارش های مربوط به ایران اهمیت زیادی داده اند تا بتوانند خواسته های مخاطبان چینی را برآورده کنند.

وی با بیان اینکه ایران همیشه یکی از محورهای اخبار شینهوا بوده است، تصریح کرد: گزارشگران شینهوا در تهران گزارش های جامع و عمیقی درباره ایران منعکس می کنند به طوری که اخبار نمایندگی شینهوا در تهران از نظر تعداد بین بیش از ۲۰ نمایندگی شینهوا در خاورمیانه به طور مداوم در سطح بالایی قرار دارد.

انتشار بیش از دو هزار و ۷۰۰ محتوای رسانه‌ای درباره ایران طی سال ۲۰۱۹ توسط شینهوا 

رییس شینهوا با بیان اینکه «نمایندگی شینهوا در تهران، بیش از دو هزار و ۷۰۰  خبر مربوط به ایران را در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است» گفت: بیش از یک هزار و ۲۰۰  گزارش متنی، یک هزار و ۱۰۰ قطعه عکس و فیلم و افزون بر ۳۶۰ خبر در حساب های شبکه اجتماعی خبرگزاری شینهوا با بیش از ۲۰۰ میلیون دنبال کننده در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹)  منتشر شده است.

این مقام ارشد خبرگزاری شینهوا با یاداوری اینکه در سال جاری (۲۰۲۰) رویدادهای مهمی در ایران اتفاق افتاده است، افزود: ما پوشش شینهوا در مورد ایران را تقویت کردیم و گزارش های به موقع و جامعی درباره وقایع مهمی مانند انتخابات پارلمانی ایران و تحریم های شدید آمریکا علیه ایران تهیه و منتشر کردیم.

«خه پینگ » ادامه داد: در نیمه اول سال جاری میلادی نیز شعبه تهران شینهوا ۱۲۴ خبر به زبان چینی، ۸۳۶ خبر به زبان انگلیسی، ۸۰۳ عکس و همچنین ۴۸ فیلم منتشر کرده است و ۳۳۷ خبر را در حساب شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده که همه این ارقام بسیار بالاتر از سال گذشته است.

وی با یاداوری اینکه «شینهوا مواضع چین را در مورد موضوعات مهمی مانند مساله هسته ای ایران به طور کامل پوشش داده است» اظهار داشت: نمایندگی های خارج از کشور شینهوا از جمله در مقرهای سازمان ملل در وین و ژنو و دفاتر شینهوا در واشنگتن، مسکو، پاریس، لندن، برلین و … اخبار مربوط به ایران را توسط سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و کشورهای مهم منتشر کرده اند.

رییس خبرگزاری رسمی چین افزود: از سوی دیگر، شینهوا همیشه برای  گزارش مبادلات دوستانه به ویژه مبادلات سطح بالا، بین چین و ایران اهمیت زیادی قائل بوده و اخبار زیادی را در این باره منتشر کرده است. به عنوان مثال، پوشش اخبار سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار به چین و دیدار وی با «شی جین پینگ» در شانگهای در صدر اخبار شینهوا قرار گرفت.

او با یاداوری اینکه رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۸ بار دیگر در هجدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای شرکت و دوباره با آقای”شی جین پینگ” رئیس جمهوری چین در چینگدائو دیدار کرد، گفت این دیدار نیز به صورت ویژه از سوی خبرگزاری شینهوا پوشش داده شده است.

سفر «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به ایران 

کمک های متقابل ایران و چین در دوره همه گیری کرونا

رییس جدید خبرگزاری شینهوا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شیوع ویروس کرونا در جهان، چه تاثیری در روابط رسانه ای و حتی سیاسی ایران و چین داشته است؟ گفت: پس از شیوع بیماری همه گیر کووید -۱۹  در سال ۲۰۲۰، چین و ایران با یکدیگر همکاری کرده و در هنگام مشکلات و دشواری ها به یکدیگر کمک کردند، به طوری که پس از شیوع همه گیری در چین، رئیس جمهوری اسلامی ایران در اولین فرصت با “شی جین پینگ” رییس جمهوری چین تماس تلفنی گرفت و با او و ملت چین ابراز همدردی کرد و دولت و مردم ایران نیز به طرق مختلف از جمله اهدای ۳ میلیون ماسک به چین در اسرع وقت به پکن کمک کردند.

«خه پینگ» با اشاره به کمک های متقابل چین به ایران، گفت: پس از شیوع همه گیری ویروس کرونا در ایران نیز، رئیس جمهوری چین هم با آقای روحانی تماس گرفت و ابراز همدردی صمیمانه و حمایت قاطع دولت و مردم چین را از همتایان ایرانی خود در مبارزه با کرونا اعلام کرد و همچنین با اعزام نخستین تیم متخصص پزشکی خارج از کشور خود به ایران و اهدای تجهیزات پزشکی، خیلی سریع به ایران کمک کرد.

وی با تاکید بر اینکه خبرگزاری شینهوا توجه زیادی به رویدادهای مهم و مبادلات دوستانه و همکاری بین دو کشور در سطوح و مناطق مختلف داشته است، اظهار داشت  شینهوا با تهیه برنامه ریزی موضوعی ویژه و انتشار اخبار ایران در ستون های اصلی و صفحات کلیدی، گزارش های مربوطه را برجسته کرد. این گزارش ها که علاوه بر شینهوا در وب سایت ها و رسانه های دیگر چین منتشر شده، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است به طوری که برخی گزارش های مربوط به ایران بیش از یک میلیون بازدید کننده داشته اند.

رییس شینهوا افزود: بسیاری از مردم چین پس از خواندن گزارش های شینهوا در مورد شیوع بیماری کووید -۱۹  در ایران، بهترین آرزوهای خود را به صورت آنلاین برای ایرانیان ابراز داشتند و کمک های مالی خود را سازماندهی کردند تا به مردم ایران برای عبور از مشکلات کمک کنند.

رسانه ها پوشش منصفانه ای از تنش میان چین و آمریکا داشته باشند

«خه پینگ» در پاسخ به اینکه مسئولیت رسانه های بی طرف در تنش بی سابقه اخیر میان چین و آمریکا چیست؟ گفت: رسانه های سراسر جهان به تنش در روابط چین و ایالات متحده توجه زیادی نشان می دهند و گزارش های زیادی منتشر می کنند. به نظر من، یک رسانه مسئول باید عینیت و حقیقت را به عنوان اصول اساسی گزارش خود در نظر بگیرد. سازمان های رسانه ای باید احساس مسئولیت و وظیفه خود را در این زمان خاص بیشتر تقویت و نقش کامل خود را بازی کنند.

او گفت: رسانه ها باید پوشش هدفمند، درست و منصفانه و نیز تبادل جامع، کامل و سالم اطلاعات بین چین و ایالات متحده و همچنین میان کشورهای مختلف را گسترش دهند. آنها باید با انتشار مطالب خبری منصفانه، حرفه ای و منطقی، ارتباط و تفاهم را میان گروه ها و مناطق مختلف جهان تسهیل و حقیقت و عدالت را انتخاب کنند و به جای اینکه توسط سیاستمداران غربی مورد سوء استفاده قرار گیرند، در دفاع از عدالت برای آشکار کردن قلدری آمریکا روشنگری کنند.

رییس شینهوا با بیان اینکه «برخی  رسانه های غربی گزارش های نادرستی درباره چین یا ایران منتشر کرده اند» افزود: همین امر در مورد گزارش های آنها در مورد روابط چین و آمریکا نیز صدق می کند. دولت آمریکا مشکلات خود را به گردن چین انداخته و چین را در مورد همه گیری ویروس کرونا و اختلافات تجاری سرزنش می کند و اغلب رسانه های غربی نیز  در گزارش های خود سرزنش های بی اساس دولت آمریکا علیه چین را تکرار می کنند. آنها فقط به یک طرف گوش می دهند و مخاطبان غربی و جهانی را با تهیه گزارش های مغرضانه یا حتی نادرست گمراه می کنند و در واقع اصل اساسی عینیت و حقیقت را در گزارش اخبار نقض می کنند.

تصویری از کمک های مردم چین به مردم ایران برای مبارزه با کرونا 

تمایل مخاطبان جهانی به افزایش حقیقت و انصاف در گزارش های خبری

“خه پینگ” اضافه کرد: در شرایط حساس مبارزه همه جانبه جامعه بین المللی علیه بیماری کووید- ۱۹، امریکا هنوز «فشار شدیدی»  را علیه ایران وارد می کند و تحریم های یک جانبه را علیه تهران تشدید کرده است که نه تنها به شدت مانع تلاش های ایران و جامعه جهانی در مبارزه با همه گیری شده بلکه به وضوح روحیه انسان دوستی را هم نقض می کند.

وی با بیان اینکه شینهوا برای آشکار کردن فعالیت های غیرقانونی آمریکا در تحریم ایران گزارش های به موقعی منتشر کرده است، افزود: در سال جاری برخی رسانه های غربی گزارش های تحریف شده ای در مورد ترور ژنرال قاسم سلیمانی، همه گیری ویروس کرونا و تحریم های آمریکا علیه ایران منتشر کردند و روزنامه نگاران چینی از جمله نمایندگی شینهوا در تهران، برای اطمینان از صحت گزارش ها به رسانه های معتبری مانند ایرنا مراجعه کرده اند.

رییس شینهوا ادامه داد: مخاطبان جهانی که با وضعیت پیچیده بین المللی روبرو هستند، به افزایش حقیقت، عینیت و انصاف در گزارش های خبری تمایل دارند .

وی تصریح کرد:‌ رسانه ها باید به خط و اصول خود پایبند باشند، به واقعیت ها احترام بگذارند و اطلاعات درست و عینی را به مخاطبان ارائه دهند. از این رو، ایجاد نظم جهانی رسانه ای جدید توام با رویکرد انصاف و عدالت کمک می کنند شینهوا همیشه از این اصول پیروی کرده و بر عینیت و جامعیت بر اساس واقعیت ها تأکید داشته باشد.

«خه پینگ» با بیان اینکه جهان امروز دستخوش تغییرات عمده ای است که در یک قرن دیده نشده است، اظهار داشت: در شرایط نابسامان بین المللی، رسانه های مسئول باید وظیفه حفظ صلح جهانی و ارتقاء پیشرفت بشر را داشته باشند و برای حل اختلافات ناشی از سوگیری، خنثی کردن خصومت ناشی از سوء تفاهم، از بین بردن تقابل عاطفی، رفع تردیدها و سردرگمی تلاش بیشتری کنند و در حفاظت از صلح و توسعه جهانی و ایجاد جامعه ای با آینده مشترک بشر، سهیم باشند.

چشم انداز همکاری های رسانه ای ایران و چین امیدوار کننده است

رییس خبرگزاری رسمی چین در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای تقویت همکاری های رسانه ای در جهان چیست؟ گفت: رسانه ها نه تنها به عنوان یک پل و پیوند مهم برای ارتباط و همکاری بین کشورهای جهان، بلکه به عنوان “پنجره” و “چشم” برای درک متقابل کار می کنند. امروزه که جهان تغییرات عمیقی را در یک قرن گذشته مشاهده می کند، رسانه ها باید همچنین به عنوان تسهیل کننده و تثبیت کننده برای حفاظت از صلح جهانی و ارتقاء توسعه مشترک عمل کنند.

او گفت که رسانه ها پوشش سیاست، اقتصاد، جامعه و فرهنگ بین المللی را افزایش داده و تاثیرات فزاینده ای بر ذهن، آثار و زندگی مردم داشته اند. به همین دلیل ارتقاء وفاداری، صحت، جامع بودن و عینیت انتقال اخبار، به منظور حفاظت از صلح جهانی و ارتقاء توسعه مشترک، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس شینهوا تاکید کرد: رسانه ها در سراسر جهان باید از اصول برابری، اعتماد متقابل و سود و همچنین توسعه مشترک برای تقویت مبادلات و همکاری پیروی کنند. همه انواع رسانه ها صرف نظر از فرهنگ های مختلف، سطوح و مقیاس های توسعه، باید از روح برابری، احترام و اعتماد متقابل پیروی کنند تا ضمن ایجاد تنوع، قلمرو مشترکی را جستجو کنند و تبادلات و یادگیری متقابل را گسترش دهند. آنها باید موقعیت طرف های مختلف را کاملاً مورد توجه قرار دهند، برای پاسخگویی به خواسته های مختلف هماهنگ شوند و منافع همه طرفها را تامین کنند.

«خه پینگ» با بیان اینکه رسانه ها باید علاوه بر رقابت و همکاری، مکمل و کمک کننده یکدیگر باشند، افزود: آنها باید تجربه های موفقیت آمیز را به اشتراک بگذارند، محیط توسعه را بهینه کنند، با هم چالش ها را رفع و توسعه مشترک را دنبال کنند.

رییس شینهوا در پایان گفت: رسانه های چین و ایران زمینه های محکمی برای همکاری ایجاد کرده اند و همکاری های بعدی آنها دارای ظرفیت بسیار زیاد و چشم اندازهای امیدوار کننده است.