مدیرعامل ایرنا برنقش رسانه‌ها در ایجاد صلح وثبات در افغانستان تاکید کرد

تهران- ایرنا - «محمدرضا نوروزپور» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با بیان اینکه «صلح، آرامش و امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اقتصادی در افغانستان برای ایران اصالت دارد»، ابراز امیدواری کرد رسانه ها بتوانند در مسیر تحقق این مهم در افغانستان نقش آفرین باشند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، نوروزپور در دیدار روز گذشته «غلام جیلانی زواک» رئیس شبکه تلویزیونی کابل نیوز، از افغانستان به عنوان کشور دوست و برادر ایران یاد کرد که امتداد تمدن و فرهنگ غنی این پهنه بزرگ تاریخی است و نوروز تنها یکی از نمادهای این اشتراک فرهنگی کهن آن است.

مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اینکه میان ملت ایران و افغانستان پیوندهای ناگسستنی وجود دارد، اظهار داشت: نگاه ایران به افغانستان نگاهی جامع الاطراف و مشتمل بر خیرخواهی عمیق و فراتر از دریچه‌های تنگ قومی، مذهبی و نژادی است و ما معتقدیم صلح و ثبات و توسعه افغانستان برازنده و حق ملت افغانستان است و همگی باید برای محقق شدن آن تلاش کنیم.

وی با تاکید به اینکه افغانستان با ثبات اقتصادی و سیاسی و امن و آرام برای ایران بسیار بهتر است، گفت: ما در ایران معتقدیم هرچقدر همسایگانمان از صلح و ثبات و رشد اقتصادی برخوردار باشند، ایران نفع بیشتری خواهد برد و بنابراین امیدواریم صلح و ثبات فراگیر هرچه سریع‌تر در این کشور جایگزین بی ثباتی، جنگ و خشونت‌های کور شود.

نوروزپور با بیان اینکه رسانه‌ها در ایجاد زمینه‌ها برای پذیرش صلح فراگیر و توسعه رواداری و پرهیز از خشونت نقش مهمی دارند، گفت: فرهنگ سازی کار بسیار سختی است و این یکی از رسالت‌های رسانه‌ها است و من خوشحالم که در افغانستان رسانه‌ها نسبت به گذشته فعالیت بیشتری دارند. اما در عین حال باید مراقب بود از رسانه همانگونه که می‌توان زمینه‌ای برای صلح و وحدت و ثبات استفاده کرد، می‌توان برای ایجاد تفرقه و تنش و منازعات سیاسی نیز استفاده کرد و امیدواریم رسانه‌ها در افغانستان همه اهتمام خود را معطوف به صلح سازی و کمک به برقراری ثبات و امنیت و توسعه اقتصادی در این کشور کنند.

مدیرعامل ایرنا در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به نقش رسانه‌ها در تحکیم روابط همسایگان گفت: مادامی که نیروهای نظامی خارجی از جمله آمریکایی‌ها در افغانستان حضور دارند نمی‌توان امیدوار به برقراری صلح و ثبات بود و رسانه‌ها در این خصوص وظیفه فرهنگ سازی و آگاهی بخشی و مصاف با گروه‌های مافیایی خارجی و فرامرزی را دارند که یکی از بهانه‌های ماندگاری شأن ایجاد بی ثباتی در کشور و ایجاد اختلاف میان همسایگان از جمله ایجاد اختلاف میان برادران افغانستانی با برادران ایرانی است.

نوروزپور با بیان اینکه از گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای در افغانستان استقبال و حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: ایرنا آماده امضای تفاهم نامه همکاری با رسانه‌های افغانستان از جمله کابل نیوز به ویژه در زمینه‌های تبادل خبر، تبادل هیأت‌های رسانه‌ای، آموزش و مسائل فنی است.

هدف آمریکا متزلزل کردن ثبات و امنیت منطقه است

رئیس شبکه کابل نیوز هم با بیان اینکه «شیوع ویروس کرونا در افغانستان» بر مشکلات این کشور افزوده اما دردناک‌تر از کرونا جنگ و خشونت‌ها و نگرانی از جنگ داخلی است، گفت: امیدواریم منطقه و افغانستان بزودی از ویروس منحوس کرونا و آفت کروناهای خطرناک‌تر دیگر از جمله مداخلات خارجی و جنگ و خشونت رهایی یابند.

جیلانی زواک پیامدهای مصیبت ۴۰ سال جنگ داخلی در افغانستان را بسیار بیشتر از جنگ با کشورهای خارجی دانست و افزود: در افغانستان مخالفت‌های سیاسی به دلیل مداخله‌های خارجی به دشمنی‌هایی تبدیل شده و می‌شود که زدودن آنها بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها که یک طرف جنگ در افغانستان هستند، به ملت افغانستان اجازه نمی‌دهند تا خودشان راه رسیدن به صلح و امنیت را انتخاب کنند.

رئیس شبکه کابل نیوز با بیان اینکه هدف اصلی مداخله خارجی در افغانستان بیشتر ایران، چین و روسیه است، تاکید کرد که آمریکا هرگز با تروریسم نجنگیده و از آن به عنوان ابزار بازی استفاده کرده است.

جیلانی زواک، طرح شش ماده‌ای اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای برقراری صلح را در مقابل طرح صلح آمریکا دانست و گفت که آمریکا می‌خواهد با اسلام هراسی و بی ثبات کردن افغانستان، همه منطقه را متزلزل، بی ثبات و ناآرام کند.

وی با بیان اینکه از گسترش همکاری با ایرنا که در افغانستان بسیار معتبر است، استقبال می‌کنم، افزود: کابل نیوز جایگاه خاصی در افغانستان دارد اما به دلیل رویکرد ضد آمریکایی و مخالفت با حضور و مداخله آمریکا، با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است.

بر اساس این گزارش، نوروزپور و جیلانی زواک در این نشست صمیمانه درباره راه‌های گسترش همکاری‌ها و طرح‌های صلح برای افغانستان، نشست‌های دوحه و استانبول و طرح شش ماده‌ای رئیس جمهوری افغانستان گفت وگو کردند.

جیلانی زواک همچنین از اتاق‌های خبر اخبار داخلی و اخبار خارجی ایرنا دیدن کرد و از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های خبری آن در داخل و خارج از کشور قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =