۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۴
کد خبر: 84323364
۰ نفر
کتاب «پا به پای قاسم» در ایرنا رونمایی شد

تهران- ایرنا- کتاب «پا به پای قاسم» نوشته سعدالله زارعی که تحلیل عینی تحولات منطقه در دو دهه ۸۰ و ۹۰ است، روز یکشنبه در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) رونمایی شد.

در کتاب"پا به پای قاسم" که مؤسسه مطالعات اندیشه سازمان نور آن را منتشر کرده، تلاش شده است تحولات منطقه دربازه زمانی دهه ۸۰ و ۹۰ شمسی و بخش‌های مختلف منطقه که ایران در آن حضور داشته به مخاطب ارائه و تحلیل شود.

این کتاب تجمیعی از مقالاتی است که نویسنده در برهه‌های مختلف و برای «مخاطبان متفاوت» نوشته و در نشریات یا سایت‌های گوناگون از فصلنامه تا روزنامه و خبرگزاری منتشر شده است. برخی مقاله و برخی هم مصاحبه بوده اند که اینک به شکل کتاب درآمده است.

سعدالله زارعی نویسنده کتاب پا به پای قاسم در مراسم رونمایی از کتاب در ایرنا گفت: اسرائیل و آمریکا گمان می‌کردند با شهادت سردار سلیمانی می‌توانند به جبهه مقاومت ضربه بزنند، اما آمریکا نتوانست در هیچکدام از توطئه‌های خود به نتیجه برسد، حزب الله در لبنان ماند، بحران اقتصادی سوریه مهار شد و مسائل عراق نیز رفع گردید، شهید سلیمانی هنوز زنده است و آثار حضور او همچنان پابرجا است.

زارعی اظهار داشت: پیش از شهادت باشکوه، بسیاری سردار سلیمانی را یک شخصیت جهانی می‌خواندند. بارها تصویر او روی جلد مجلات پرمخاطب خارجی آمده بود و نام او میلیون‌ها بار در رسانه‌های مختلف نقش بسته بود.
وی با یادآوری اینکه او سال‌ها در کانون تحلیل‌های جهانی قرار داشت، گفت: از او به عنوان مؤثرترین فرد نظامی خاورمیانه یاد می‌شد و فرماندهان ارشد نظامی از او به عنوان یک استراتژیست بی مانند یاد می‌کردند و در مورد کارآمدی تاکتیک‌هایی که به کار می‌بست اتفاق نظر داشتند.

سردار سلیمانی، رکن مهم امنیت خاورمیانه

زارعی گفت: در منطقه خاورمیانه به به عنوان رکن مهم امنیت یاد می‌شد. بسیاری از سازمان‌های نظامی بین المللی و منطقه‌ای با او ارتباط داشتند و گزارش‌های نظامی زیادی برای او می‌فرستادند. او بسیاری از گزارش‌ها را پاسخ می‌داد و روی پاسخ او تأمل می‌شد.

وی با اشاره به اینکه سیطره عجیب او بر آکادمی‌های نظامی و سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای سبب شده بود از او به عنوان فرماندهی پر رمز و راز یاد شود، اضافه کرد: آنان در صدد بودند راز نفوذ گسترده او را دریابند. از این رو؛ روی عکس‌های متفاوت وی که گاهی پیام آور اقتدار بود، گاهی پیام آور معنویت و گاهی پیام آور مردم داری او بود، مکث می‌کردند اما با این همه، معترف بودند شناخت دقیق او در مرز محال قرار دارد.

نویسنده کتاب «پا به پای قاسم» تصریح کرد: در واقع آنچه از جبهه در ذهن سردار شهید سلیمانی نقش بسته بود، چیزی بسیار بیش از یک نزاع و نحوه مدیریت و به سرانجام رساندن آن بود. به عبارت دیگر گویا او به جهاد بسیار فراتر از یک موضوع فقهی و یک فریضه می‌نگریست. از نظر او جبهه یک مکتب بود و رزمندگان در آن پیام گیران و پیام دهندگانی بودند که سخن و عملشان از اوج معارف دینی و انسانی آنان حکایت داشت.

زارعی ادامه داد: شهید سلیمانی، اصولاً جریان جبهه را یک جریان الهی می‌دانست و معتقد بود آنان که به این وادی گام برداشته اند، به پای خود نیامده بلکه برگزیده شده اند. او معتقد بود اینها فقط برای شرکت در جهاد و مقابله با دشمنان برگزیده نشده اند، بلکه آمده اند تا جهان جدیدی بسازند. جهانی که در آن انسان، انسان دیگری است و مناسبات میان انسان‌ها، مناسبات دیگری است. بر این اساس او می‌گفت آنچه بر زبان رزمندگان و به خصوص آنان که بعداً به شهادت رسیده اند، جاری شده نوعی از الهام الهی است. به همین جهت شهادت از منظر سردار سلیمانی، جلوه دیگری داشت. او معتقد بود حتماً باید شهید شد و کلید شهید بودن در آخرت را شهید بودن در دنیا می‌دانست. او می‌گفت شهیدان زرنگ ترین آدم‌ها هستند و به حال آنها غبطه می‌خورد.

وی اظهار داشت: اتفاق سوم اصلاح رابطه انسان با مردم است. از منظر شهید هیچ چیز به اندازه خاکساری در برابر مردم گرفتار و انجام کار برای آنان خداوند متعال را خشنود نمی‌کند و هیچ چیز به اندازه بی توجهی به وضع گرفتاران، خداوند را به غضب نمی‌آورد. از این رو او در طول دوره مسؤولیت نظامی خود از آنچهع در جامعه می‌گذشت، بی خبر و یا برکنار از عمل نبود و با وجود آن که تمکن مالی شخصی اش چندان نبود، اما هر چه داشت نثار مردم می‌کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پایداری مقاومت، وجود رهبران مستحکم است، افزود: مقاومت به فکر و مذهب خاصی تعلق ندارد، مقاومت دارای یک هویت کلی است که در ذیل آن هویت‌های جزئی وجود دارد که هر کدام به دلیل شکل و موقعیت متفاوت، پازل‌های هویت کلی مقاومت را تشکیل می‌دهند.

نویسنده کتاب «پا به پای قاسم» گفت: برای تبیین چرایی و چگونگی شکل گیری مقاومت، چند عامل اساسی را می‌توان برشمرد. یکی از عوامل تعیین کننده در شکل گیری مقاومت در کشورها، وجود اشخاصی با اعتقادات صحیح و انگیزه قوی است که به لحاظ شخصیتی انسان‌های پیگیری هستند. این درست است که کشورها را ملت‌ها تشکیل می‌دهند، اما هویت کشورها توسط شخصیت‌ها به وجود می‌آید و بنابراین وجود یا عدم وجود یک نفر با چنین ویژگی‌هایی در هر کشوری بسیار تعیین کننده است.
به گفته، زارعی، این کتاب قرار است به دو زبان عربی و انگلیسی نیز ترجمه شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha