۲ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۷
کد خبر: 84340014
۰ نفر
ایرنا میزبان تمام صداهای انتخابات است

تهران-ایرنا- خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در راستای اجرای اصل بنیادین جمهوریت و عمل به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق «مشارکت حداکثری» در انتخابات، به دور از هرگونه پیش داوری‌های مبتنی بر سلایق سیاسی، میزبان تمام آرا و دیدگاه‌های قانونی همه داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا؛ سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه سال جاری برگزار خواهد شد تا برگ دیگری از دفتر جمهوری نظام ورق خورده و مردم ایران هشتمین رئیس جمهوری خود را راهی پاستور کنند. رویدادی مهم که تجلی اراده ملت در تعیین سرنوشت خود یاد می‌شود.

در سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری متأثر از رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است. از این رو ایجاد شور و از آن مهم‌تر شعور به منظور حضور مردم در پای صندوق‌های رأی و انتخاب فردی اصلح از رسالت‌های سنگینی است که بر دوش رسانه‌های مکتوب و آنلاین احساس می‌شود. این مهم در برهه اخیر به سبب شرایط خاص اهمیت ویژه ای می‌یابد؛ در مقطع کنونی حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بسیار بیشتر از هر زمان دیگری نیاز کشور است و از این رو رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های اخیر خود بارها به این موضوع اشاره و آن را مورد تاکید قرار دادند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز سال انتخاباتی و در سخنرانی نوروزی خود با اشاره به اینکه از جهت وجهه خارجی هم انتخابات و حضور مردم و مشارکت مردم، نشان‌دهنده اقتدار ملّی است؛ تاکید کردند: این را همه باید بدانیم و اذعان کنیم که بله، امکانات دفاعی و قدرت‌های دیپلماسی و امثال اینها به کشور اقتدار می‌دهد، در این شکّی نیست امّا بیش از همه اینها مردم یک کشورند، ملّتند که اقتدار می‌دهند.»

ایشان همچنین ۲۱ اردیبهشت هم در دیدار تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی تاکید کردند: حضور پر شور مردم در انتخابات تأثیر زیادی در قوت و توانایی‌های دولت منتخب دارد و موجب افزایش آبرو، امنیت و قدرت بازدارندگی کشور می‌شود. ایشان پس از تأکید بر مشارکت بالا در انتخابات، «انتخاب مطلوب و خوب» را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: دولتی باید تشکیل شود که دارای کفایت و مدیریت، با ایمان، لبریز از امید و معتقد به توانمندی‌های داخلی باشد چرا که اگر مسئولین دولتی ناامید باشند کاری از پیش نمی‌رود.

ایران روز ۲۸ خرداد ماه به صورت همزمان شاهد چهار انتخاب از سوی مردم خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، مجلس خبرگان رهبری، شورای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره ای مجلس شورای اسلامی اما در میان این چهار انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری و تعیین سکانداری دولت آینده و ریاست قوه اجرایی به سبب نقش ویژه این قوه در امور کشور از دیگر انتخابات اهمیت بیشتری داراست.

پروسه این انتخابات از ۲۱ اردیبهشت با ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و تا روز اعلام نتایج نهایی ادامه خواهد داشت. بر اساس آمار اعلامی وزارت کشور بیش از ۵۰۰ نفر در این دوره ثبت نام کرده‌اند که شورای نگهبان در حال بررسی پرونده‌ها و مستندات داوطلبان است. این پروسه با اعلام نام‌های نهایی نامزدها نفس‌گیرتر از همیشه پیگیری خواهد شد.

ایرنا آماده انعکاس دیدگاه‌های نامزدهاست

تجربه انتخابات گذشته نشان داده که اقبال عمومی به نامزدی است که برنامه‌های روشن و راهکاری برای مشکلات پیش رو مردم و کشور داشته باشد که البته انعکاس و تبیین این راهکار جز با مساعدت رسانه‌های حرفه‌ای و بی‌طرف میسر نیست.

اکنون و در روزهای پیشرو، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با اتکا به پشتوانه‌های غنی در عرصه اطلاع رسانی و خبری، آمادگی خود را برای میزبانی از نامزدهای محترم ریاست جمهوری با هر رویکرد و سلیقه برای ارائه دیدگاه‌ها و نظرات انتخاباتی در قالب نشست خبری، گفت وگوی مکتوب و تصویری اعلام می‌کند.

ستاد خبری انتخابات خبرگزاری جمهوی اسلامی در راستای کمک به تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر «مشارکت پرشور و انقلابی مردم در انتخابات» و همچنین، تلاش برای «انتخاب مطلوب» از میان نامزدها، به گونه‌ای برنامه ریزی کرده است تا همه نامزدها به طور منصفانه و عادلانه از فرصت‌های فضای مجازی برای رساندن صدای خود به مخاطبان استفاده کرده و دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را برای مردم تشریح کنند. از این رو از روز یکشنبه دوم خرداد؛ میزبان تعدادی از داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رؤسای ستادها و تشکل‌های حامی آنان، کارشناسان سیاسی و نیز مسئولان برگزاری انتخابات خواهد بود. این اقدام به ویژه در شرایط کنونی شیوع کرونا که برگزاری تجمعات گسترده و برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی خیابانی را با دشواری‌ها و محدودیت‌های جدی مواجه کرده است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برنامه گفت وگو با داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، نامزدهای احراز صلاحیت شده، تشکل‌ها و جریانات حامی آنان و کارشناسان سیاسی و مجریان و ناظران برگزاری انتخابات در قالب «میز انتخابات ایرنا» صورت می‌گیرد تا رأی دهندگان را هر چه بیشتر با دیدگاه‌ها و برنامه‌های نامزدها آشنا کرده و به برگزاری انتخاباتی پرشور در کشور یاری رساند.

این برنامه علاوه بر انتشار در قالب متن، ویدئو، عکس و دیگر فرآورده‌های خبری، به صورت آنلاین نیز از حساب کاربری ایرنا در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نشانی @irna_۱۳۱۳ پخش خواهد شد.

ایرنا در همین راستا، آمادگی خود را برای میزبانی از همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ستادها و تشکل‌های حامی آنان در تهران اعلام و از آنان دعوت می‌کند در نشست‌های میز انتخابات ایرنا به منظور تبیین برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را درباره موضوعات مختلف حضور یابند.

مراکز استانی ایرنا در سراسر کشور نیز با برگزاری میزگردها و نشست‌های کارشناسی با فعالان سیاسی و حزبی و ائتلاف‌های سیاسی حامی نامزدهای مختلف انتخابات برای تحقق رسالت حرفه‌ای ایرنا و حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنند.

ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی کشور با بیش از ۸۷ سال سابقه فعالیت همواره تلاش کرده است در مقاطع مختلف تاریخی و عرصه‌های عرصه‌های افتخارآفرین ملی همچون انتخابات بطور جدی در میدان حضور داشته و با تکیه بر شعار «سرعت، صحت و دقت» نسبت به پوشش رویدادها و اطلاع رسانی صادقانه به مردم اقدام کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در همین راستا از ماه‌ها پیش نسبت به برنامه‌ریزی برای پوشش هر چه بهتر انتخابات ۱۴۰۰ اقدام کرده و تلاش می‌کند رسالت خود را برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در روز ۲۸ خردادماه بخوبی ایفا کند.

در همین راستا، صفحه ویژه انتخابات ۱۴۰۰ پیش از آغاز فعالیت‌های انتخاباتی و تب و تاب رویدادهای مرتبط با این حوزه، با هدف ایجاد دسترسی آسان‌تر برای مخاطبان، عرضه بهتر اخبار و گزارش‌ها، چینش مناسب‌تر موضوعات و ایجاد تنوع و زیبایی بیشتر، طراحی و ایجاد شده است.

مبنای طراحی این صفحه به گونه‌ای است که خبرها و گزارش‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در قالب چیدمانی که پرچم مقدس جمهوری اسلامی را برای مخاطبان تداعی می‌کند، عرضه می‌شود.

علاوه بر بخش‌های اصلی این صفحه که مختص خبرهای انتخابات ریاست جمهوری، شورای شهر و روستا، مجلس و خبرگان رهبری است، بخش‌های تکمیلی چندرسانه ای شامل عکس، اینفوگرافی و فیلم، محصولات مرتبط با انتخابات پیش رو را به مخاطبان ارائه می‌کند.

اطلاعیه‌های انتخابات، اخبار احزاب، رصد رسانه‌ها، انتخابات در جهان و انتخابات از نگاه آمار از دیگر بخش‌هایی است که از زمان طراحی صفحه انتخابات در ایرنا، محصولات خبری متنوع را در کنار بخش‌های که پیش تر به آن اشاره شد، مجموعاً در ۱۲ باکس مختلف در معرض نگاه مخاطبان قرار می‌دهد.

طراحی صفحه انتخابات در ایرنا به گونه‌ای است که بخشی از خبرها بر اساس کلیدواژه در باکس‌های خبری قرار می‌گیرد و بخش دیگری نیز به صورت انتخابی در بخش‌های مختلف این صفحه جانمایی می‌شود. از ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹ تا اول خردادماه امسال، ۴۳۷۵ خبر انتخاباتی در صفحه ویژه انتخابات ۱۴۰۰ در ایرنا قرار گرفته و تاکنون میلیونها بازدید داشته است.

تلاش‌های صورت گرفته در ماه‌های گذشته و یک ماه آینده، همه در مسیر تأثیرگذاری درست، شفاف و به دور از هرگونه ارزش داوری‌های مبتنی بر سلایق و عقاید سیاسی است. ایرنا تلاش خواهد کرد در گام نخست با انعکاس صادقانه دیدگاه نامزدها، مردم را در انتخابی دقیق یاری داده و صدای مردم باشد و از سوی دیگر با فراهم آوردن بستری مناسب و حرفه‌ای، صدای نامزدهایی باشد که برای آینده ایران خود را در معرض رأی مردم قرار خواهند داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha