مهارت‌افزایی تولیدمحتوا اولویت رسانه‌ها باشد

کرمان-ایرنا- نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کرمان با تشریح نقش و ظرفیت رسانه‌ها در شکل‌دهی افکارعمومی در جهان کنونی گفت: مهارت‌افزایی در تولیدمحتوا و نحوه چیدمان اطلاعات خبر در رسانه‌ها اهمیت و اولویت بسیار دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی روز یکشنبه در دیدار رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان با وی اظهارداشت: در زمانه‌ای که رسانه‌ها در جهان قادرند یک رویداد و خبر کم‌اهمیت را به اولویت و دغدغه نخست افکارعمومی تبدیل و برعکس آن نیز عمل کنند، نشان می‌دهد که چیدمان و رویکرد رسانه در تولیدمحتوا و اطلاعات خبر بسیار اهمیت دارد.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و خبررسانی رکن ضروری جوامع بشری است گفت: اطلاع یافتن از اتفاقات اقصی نقاط عالم یکی از نیازهای ضروری و فطری بشر است که خداوند آن را در قالب حس جست‌وجوگری در درون انسان قرار داده و البته باعث رشد، شناخت بیشتر و ارتقای فکری او نیز می‌شود.
علیدادی سلیمانی ادامه داد: خبرها می‌توانند راست، دروغ یا مخلوط راست و دروغ باشند که به تعهد و جایگاه تولیدکننده خبر بستگی دارد؛ هرچه جایگاه آن فرد قوی‌تر باشد خبر در دسته خبرهای صادق و مطابق با واقعیت قرار می‌گیرد.
وی افزود: هرچه خبردهنده در صلاحیت‌های شخصی، فردی و اجتماعی دچار مشکلات باشد خبری که تولید می‌کند نیز می‌تواند در دسته خبرهای خلاف واقع قرار گیرد.
امام جمعه کرمان در ادامه تاکید کرد: اما همه خبرها، خبرهای کاذب و حتی خبرهای صادق در روح و روان بشر اثرگذار هستند و اینطور نیست که ما فقط مُرید خبرهای صادق باشیم زیرا تا مخاطب بخواهد تشخیص دهد که خبر راست است یا دروغ، اثر خود را گذاشته است.
وی اضافه کرد: گاهی اوقات هم حس انتقال خبر توسط بشر که دوست دارد آنچه می‌یابد را به دیگران هم منتقل کند سبب می شود آن فرد در بازی (انتقال خبر) قرار گیرد و خبری را منتقل کند که ممکن است خلاف واقع هم باشد و آن خبر مثبت یا منفی اثر خود را روی همه افرادی که آن را می‌شنوند یا می بینند می‌گذارد.
علیدادی سلیمانی گفت: البته نوع چیدمان اطلاعات خبرهای صادق هم ممکن است اثر منفی داشته باشد؛ کما اینکه خبر دروغ هم می‌تواند اثری غیر از دروغ داشته باشد لذا چینش اطلاعات خبر، اینجا جایگاه پیدا می‌کند که چه کسی، چه چیزی را می‌خواهد در خبر چیدمان کند.

شیخوخیت و مرجعیت ایرنا

نماینده ولی فقیه در استان کرمان همچنین با اشاره به جایگاه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در کشور گفت: خوشبختانه خبرگزاری ایرنا شیخوخیت و جایگاهی در رسانه ها دارد، منبع دست اول و مرجع است که نشان از ارزش جایگاه آن می‌دهد.
علیدادی سلیمانی با بیان اینکه رسانه‌های مرجع بی‌خود مرجع نمی‌شوند گفت: مرجع شدن این رسانه‌ها حتماً مولفه‌ها و فاکتورهایی دارد که قدمت و دقت در نقل خبرهای مطابق واقع از جمله آنهاست.
وی اضافه کرد: کسانی که فرآیندهای تولید و انتشار خبرها را در این خبرگزاری مدیریت می‌کنند، حتماً همه محاسبات و حساب و کتاب‌ها را انجام داده‌اند.
علیدادی سلیمانی گفت: وقتی قدمت یک خبرگزاری بالا رفت، دقت افرادی که خبر را نقل می‌کنند افزایش یافت و تکلیف‌محوری آنان نیز جدی شد خبر هم ارزش پیدا می‌کند و مرجع می‌شود.
وی در عین حال تصریح کرد: خبرگزاری‌ها بویژه خبرگزاری ایرنا با دو رقیب «بی‌رحم» (رسانه‌های خارجی) و رقیب «کم‌توجه یا بی‌توجه» (برخی افراد یا رسانه‌های داخلی) مواجه هستند.
امام جمعه کرمان افزود: رقیب بی‌رحم که خبرگزاری‌های خارجی هستند تلاش دارند در حوزه انتقال خبر کاری کنند که رسانه‌های مرجع داخلی را از خاصیت بیندازند.
به گفته وی، رقبای کم‌توجه داخلی هم که ممکن است یک رسانه یا یک فرد، هرچند دلسوز و هم‌جهت هم باشند، خبرها را به هر شکلی انتشار دهند که اعتبار خبر و رسانه را پایین بیاورد.
علیدادی سلیمانی ادامه داد: اعتبار خبر که پایین بیاید، توجه مردم نیز کم و آنقدر با سیل خبرها درگیر می‌شوند که حساسیتی به خبرها نشان نمی‌دهند.
وی توضیح داد: مخاطب در این شرایط با انواع کالاهای (خبرها) باکیفیت و بی‌کیفیت درکنار هم و به‌وفور اما با عرضه بد مواجه می‌شود که سبب خواههد شد آنان به رسانه های رسمی کم‌توجه شوند؛ این افراد بازار خبر را کساد می‌کنند که بی‌رونقی رسانه‌های رسمی را می‌تواند به دنبال داشته باشد.
علیدادی سلیمانی در پایان خطاب به رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان گفت: در این شرایط و با آن همه میدان وسیع کاری که در استان پیش رویتان قرار دارد امیدواریم ایرنا که خبرگزاری مرجع و مادر است در استان پهناور کرمان شاهد حضور میدانی در شهرستان‌ها و ارتقای کمی و کیفی محصولات آن باشیم.
داود میاندهی رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت و کارکردهای ایرنا برای تعامل بیشتر با دستگاه‌های اجرایی استان و نیز بهره‌گیری بیشتر از حضور مدیران استانی در تولیدمحتوای موثر و کارشناسی با هدف افزایش ضریب نفوذ اخبار استان در سطح ملی اعلام آمادگی کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha