تولید محتوای اثرگذار، نخستین قدم در زمینه سازماندهی پژوهش‌های خبری ایرنا

تهران- ایرنا- علی نادری مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، تولید محتوای اثرگذار در پژوهش‌های خبری ایرنا را نخستین قدم در زمینه سازماندهی این بخش عنوان کرد.

مراسم روز پژوهش با حضور «علی نادری» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، «کامران قبادی» معاون خبر ایرنا، «محمد رستم‌پور» مدیرکل حوزه پژوهش و بررسی‌های خبری و جمعی از پژوهشگران این رسانه برگزار و در خصوص استفاده از ظرفیت‌های پژوهش و ایده‌پردازی در این زمینه مطالب و راهکارهایی ارائه شد.


نیروی انسانی ظرفیت اصلی حوزه پژوهش ایرنا است
علی نادری در این نشست با بیان اینکه ایده‌پردازی در پژوهش‌های خبری ایرنا باید از قابلیت خاصی برخوردار باشد، گفت: در بخش پژوهش‌های ایرنا ظرفیت بسیار مهمی به نام نیروی انسانی وجود دارد که اگر به آن جهت داده شود، خروجی خوبی خواهد داشت. ما در کشور مسائل و مشکلاتی داریم که اگر پژوهشگران و خبرنگاران ما به درستی به شناسایی آن بپردازند، می‌توانند به کارآمدسازی نظام موضوعاتی کمک کنند.
وی افزود: با روش‌های تحلیلی‌، آماری و نظرسنجی از جناح‌های مخالف و موافق می‌توان به یک نظام مسائل درست رسید و آن را در جهت حل مشکلات و چالش‌های موجود به مسؤولان و تصمیم‌گیران مربوطه ارائه داد. وقتی از دل این دیتاها فرآوری انجام شود به یک هسته سیاستی می‌رسیم.

تولید محتوای اثرگذار نخستین قدم در زمینه سازماندهی پژوهش‌های خبری ایرنا

نگاه به پژوهش باید خلاقانه و هدفمند باشد
مدیر عامل ایرنا با طرح این مطلب که پژوهش و تحقیقات هدفمند و مؤثر می تواند در پیشرفت علمی و رفع نارسایی‌ها نقش موثری داشته باشد، تصریح کرد: پژوهش خبری ناظر به سیاست تولید و خبر است. در واقع کار مهم پژوهش‌های خبری ایرنا تولید محتوا یا استخراج بولتن‌های مختلف در بخش رسانه‌ای است تا به یک مرجع تبدیل شود. همچنین داشتن خبرنگار تحقیقی در بخش پژوهش نیز می‌تواند به تحقق اهداف و کارآمدسازی این حوزه کمک شایانی کند. تلاش برای دانستن واقعیت‌های جامعه زیاد شده است از این رو حوزه نظرسنجی باید به سطح قابل دسترس و محل رجوع مسوولان باشد اما اینکه تا چقدر نتایج این نظرسنجی‌ها مورد استفاده مسوولان قرار می‌گیرد، باید گفت تا رسیدن به حد مطلوب و ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

تولید محتوای اثرگذار نخستین قدم در زمینه سازماندهی پژوهش‌های خبری ایرنا

کیفی‌سازی دستاورد بزرگ پژوهش‌های خبری ایرنا است
محمد رستم‌پور مدیرکل پژوهش‌ها و بررسی‌های خبری نیز در ادامه با اشاره به اینکه اداره کل پژوهش‌های خبری در گزارش‌های خروجی خود به کیفی‌سازی لازم رسیده است، گفت: کار پژوهش انتشار نیست بلکه تحقیق و پژوهش است. سنجه‌پذیر بودن پژوهش از دیگر اهداف این بخش است. از این رو مسأله پژوهش باید به شیوه ای هدفمند و با سازوکاری مشخص دنبال شود تا به یک نتیجه مثبت برسد.
همچنین در این جلسه پژوهشگران ایرنا نیز درباره فعالیت‌های خود توضیحاتی ارائه دادند و در پایان از پژوهشگران برتر «مریم شفیعی، فرشته جهانی، حسن شکوهی، پروین اروجی و الهام تدین» تجلیل به عمل آمد.

اخبار مرتبط