کارکنان و خبرنگاران ایرنا در پویش نذر خون شرکت کردند

تهران - ایرنا - کارکنان و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز دوشنبه ۲۰ دی ماه در پویش نذر خون به نیت سلامتی شرکت کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، با استقرار پایگاه سیار سازمان انتقال خون ایران در خبرگزاری جمهوری اسلامی، کارکنان و خبرنگاران ایرنا در یک قرار همدلی با حضور پرشور خود در امر خداپسندانه اهدای خون با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مشارکت کردند زیرا اهدای خون یکی از جلوه‌های نوع دوستی و نیکوکاری است و از سنت‌های نیک فرهنگ ایرانی به شمار می‌رود و ارزش معنوی زیادی دارد.

این برنامه به همت پایگاه بسیج شهدای سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی برنامه ریزی و اجرا گردید. چند سالی است که پویشی تحت عنوان نذر خون در کشور راه اندازی شده تا مردم خیر مشارکت بیشتری در امر خداپسندانه اهدای خون داشته باشند.

امروزه به دلیل شیوع بیماری کرونا میزان مراجعه به مراکز انتقال خون به خاطر تفکر نادرست ابتلاء به بیماری کرونا در کشور کاهش پیدا کرده و ممکن است پویش نذر خون به افزایش میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون کمک کند.

نذر خون به نیت سلامتی ایثاری از جنس دلدادگی و نوع دوستی است و بیماران همیشه نیازمند اهدای خون هستند و در هر شرایط نیاز به خون احساس می‌شود، اما در برخی از شرایط مانند وجود بحران‌ها، اپیدمی‌ها، سوانح طبیعی مانند زلزله و سیل و جنگ موجب می‌شود که نیاز به خون بیشتر شود، اما گاهی هم برخی از اتفاقات مانند سردی و گرمی هوا و اپیدمی شدن یک بیماری موجب می‌شود که میزان استقبال از اهدای خون کاهش یابد، این موضوع را در پاندومی کرونا هم شاهد هستیم در همه دنیا این اتفاق افتاده و میزان استقبال برای اهدای خون کاهش یافته است.

در ایران هم بعد از شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش میزان اهدای خون بودیم، اگر چه این میزان کاهش در ایران نسبت به دیگر نقاط دنیا کمتر بوده و در هر حالی میزان خون مورد نیاز بیماران، بیمارستان‌ها ومراکز درمانی تأمین شده است و هیچگاه ذخیره خون در دوران کرونا درایران به بحران نرسید، اما باید توجه داشت که نیاز به خون همیشگی است و بیماران همیشه نیازمند به خون و فرآورده‌های آن هستند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط