کدخدایی و «نگهبانی» از مرزهای ادب و اخلاق

تهران - ایرنا - محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری ایرنا طی یادداشتی که در پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان منتشر شده است، نوشت: آقای کدخدایی دست کم در این سالهای سخنگویی ترکیبی از دانش و اخلاق و چهره‌ای مردمی را ارائه داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، محمد رضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری ایرنا طی یادداشتی با اشاره به خدمات دکتر عباسعلی کدخدایی در حوزه رسانه‌ای شورای نگهبان نوشت: آقای کدخدایی دست کم در این سالهای سخنگویی ترکیبی از دانش و اخلاق و چهره‌ای مردمی و خدمتگزار از یک استاد تمام دانشگاه تهران و سخنگوی یکی از حساس‌ترین نهادهای نظام ارائه داده است.

متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

دوره نسبتاً طولانی خدمتگزاری دکتر عباسعلی کدخدایی در شورای نگهبان به پایان رسیده است. فرصت مناسبی است تا فارغ از ارتباط و بستگی ایشان با نهاد ارزشمند و کلیدی شورای نگهبان، مطالبی، صرفاً در خصوص مشی و سلوک فردی و شخصیتی ایشان و نه از آوردگاه سیاسی، خصوصاً با اصحاب رسانه بیان شود.

بدون تردید، از آنجا که شورای نگهبان یکی از مهمترین نهادهای فرادستی در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی است و همواره مورد تأیید امام امت (ره) و رهبر معظم انقلاب بوده است، هرگونه ایفای نقش در این نهاد نیز به تناسب وظیفه خطیر «نگهبانی» از قانون اساسی و شرع مقدس در برگیرنده حواشی، انتقادات، قضاوت‌ها، حملات و تخریب‌هایی از طرف دوست و دشمن است که جناب کدخدایی نیز در این سال‌ها از آن بی‌بهره نبوده است. چرا که به هرحال ایشان از دهه ۸۰ تا کنون به تناوب در شورای نگهبان حاضر بوده و مسئولیت‌های مختلفی را تجربه کرده است؛ از عضویت در جمع حقوقدانان تا قائم مقامی دبیر، معاونت اجرایی و این اواخر سخنگویی شورا.

خود بنده از احراز صلاحیت نشدن معدودی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر و خصوصاً احدی از آنها که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشارت صریحی داشتند، به شدت ناراحت و غصه دار شدم و انتقاداتی داشتم که برخی از آنها با حفظ شأن و جایگاه شورای محترم نگهبان در خبرگزاری جمهوری اسلامی منعکس شد.

بدون شک سایر رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی نیز انتقادهایی به عملکرد نهاد نگهبان قانون اساسی داشته و دارند اما اکنون که جناب آقای کدخدایی در حال خداحافظی با سخنگویی شورای نگهبان هستند، گلایه گذاری‌ها و نق زدن‌های سیاسی را کنار می‌گذارم و چند سطری در خصوص شخص ایشان و روش تعامل‌شان در مواجهه با اصحاب رسانه بیان می‌کنم.

در طی این سال‌ها مشی و سلوک و سبک رفتار و برخی خصایص ویژه اخلاقی جناب ایشان در تعامل با رسانه‌ها و اهالی خبر زبانزد بوده است. این موضوع از جهات مختلفی مهم است. بدیهی‌ترین آن اینکه اگر جز این بود، شورای محترم نگهبان سوای از تحمل انتقادات و فشارهای سیاسی مرسوم، متحمل برخی حواشی و انتقادات و فشارهای غیرسیاسی غیرمرسوم و متأثر از رفتار ناهنجار سخنگویی هم می‌شد. اما پاسخگویی مسئولانه ایشان به رسانه‌ها با چاشنی صبر و حوصله و شفافیت، مزین بودن به متانت در موضع گیری، در دسترس خبرنگاران حوزه‌ای (Beat Reporters)بودن، خوش رویی، طفره نرفتن از پاسخ، سرِکار و معطل نگذاشتن خبرنگاران و تواضع همیشگی در برابر روزنامه نگاران سبب شد نه تنها فشارها و انتقادات مضاعف و غیرسیاسی بر شورای نگهبان بار نشود بلکه بعضاً برخی فشارهای سیاسی هم کاسته یا تعدیل شود.

آقای کدخدایی دست کم در این سالهای سخنگویی ترکیبی از دانش و اخلاق و چهره‌ای مردمی و خدمتگزار از یک استاد تمام دانشگاه تهران و سخنگوی یکی از حساس‌ترین نهادهای نظام ارائه داده است. تصویری که از دکتر کدخدایی فراتر از موقعیت رسمی ایشان، در ذهن اهالی رسانه به یادگار می‌ماند، محل اشاره و ارجاع خواهد بود و مختصات مناسبی از تعامل یک مقام برجسته حکومتی با خبرنگاران ترسیم خواهد کرد.

برخی از رسانه‌ها از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر اگرچه منتقد برخی تصمیم‌های شورای نگهبان بوده و هستند، اما هرگز احساس نکردند که سخنگوی محترم این شورا، سلایق و نظرهای شخصی خود را در ارتباطات رسانه‌ای دخالت داده و برخوردی گزینشی و جناحی با رسانه‌ها داشته است.

دکتر کدخدایی بویژه در دوران ۵ ساله اخیر، به واقع نقش انتقال امانت دارانه مواضع و تصمیم‌های جمعی اعضای شورای نگهبان را برعهده داشته و رویکردی، معتدل، دلسوزانه و در تراز یک نهاد حساس، پیگیری می‌کرد.

در مجموع منش اخلاقی مثال زدنی دکتر کدخدایی در تعامل با رسانه‌ها خصوصاً با خبرگزاری جمهوری اسلامی، نه تنها نمونه یک سخنگوی تراز انقلاب اسلامی، بلکه تراز رفتار مناسب سایر مسئولین حکومتی است که انتظار می‌رود در جانشین ایشان و در منش و روش سایر مسئولان کشور نیز هویدا شود و تبدیل به یک الگو شود؛ موضوعی که در شرایطی جنگ روانی-رسانه‌ای اخیر، نیاز مبرم همه ارکان حاکمیت است.

ایرنا برای آقای کدخدایی در هر جایگاهی آرزوی توفیق و سلامتی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha